Szijjártó örül Boris Johnson kinevezésének

A legtöbb helyen azért nem váltott ki felhőtlen örömöt a kilépés egyik fő szószólójának bársonyszékbe ültetése.

MTI
2016. 07. 17. 11:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután David Cameron brit kormányfő benyújtotta lemondását, II. Erzsébet királynő szerdán az eddigi belügyminisztert, Theresa Mayt bízta meg kormányalakítással. Theresa May miniszterelnök Boris Johnsont, London volt polgármesterét nevezte ki Nagy-Britannia külügyminiszterévé. Az eddigi külügyminiszter, Philip Hammond a pénzügyminiszteri tisztséget kapta.

Csütörtökön Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke élesen bírálta az új brit kormány összetételét.

Szijjártó Péter elmondta, hogy hétfőn fontos tanácskozásra készülnek Brüsszelben: az Európai Unió külügyminiszterei fognak tárgyalni, ahol Boris Johnson első alkalommal képviseli Nagy-Britanniát. A magyar kormány üdvözli, hogy felállt az Egyesült Királyság új kormánya – emelte ki a külügyminiszter, megjegyezve: mostanáig kevésbé volt szokás, hogy már megbízatását megelőzően személyében támadjanak egy-egy új kollégát.

Szijjártó Péter kifejtette: az Európai Unió nagyon különleges kihívások előtt áll, s ezek leküzdéséhez saját elképzeléssel rendelkező, valódi személyiségekre s az ő valódi gondolataikra van szükség. A magyar külügyminiszter szerint a Boris Johnson elleni bírálatok hátterében az áll, hogy nem egy szokásos diplomáciai eszköztárat használó politikust neveztek ki erre a pozícióra. Szijjártó Péter viszont kifejezetten előnyösnek nevezte, hogy nem egy szokásos diplomata stílust alkalmazó politikust, hanem egy igazi személyiséget, valódi gondolatokkal rendelkező embert neveztek ki brit külügyminiszternek. Ugyanis – mint Szijjártó Péter kiemelte – a következő hónapokban olyan tárgyalások lesznek az Európai Unió és Nagy-Britannia között, amelyek valódi gondolatokat és valódi megoldásokat követelnek.

A magyar külügyminiszter elmondta: hétfőn személyesen is találkozni fog Boris Johnsonnal, s elmondja neki: a brit kilépésről szóló tárgyalások során Magyarország két fontos érdeket mindenképpen érvényesíteni szeretne. Az egyik, hogy a lehető legakadálytalanabb és legszabadabb gazdasági és kereskedelmi együttműködés maradjon fenn Nagy-Britannia és Magyarország között. Másrészt szeretnék megvédeni a Nagy-Britanniában dolgozó magyar munkavállalók jogait.

Szijjártó Péter kitért arra is, hogy a korábbi brit külügyminiszterrel, Philip Hammonddal kifejezetten szoros kapcsolatot ápolt, többször négyszemközt is megvitattak fontos európai kérdéseket. Így Szijjártó Péter szerint mivel a két ország közötti együttműködés egyik pillérét a gazdasági kapcsolatok jelentik, ezért Magyarország számára kifejezetten előnyös, hogy Philip Hammond pénzügyminiszterként kiemelten fontos szerepet fog játszani a következő brit kormányban, egy „kulcstárca” vezetésére kapott megbízást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.