Nem változtat a CEU-ellenes törvényen a kormány?

A Hvg.hu birtokába került a magyar kormány Európai Bizottságnak küldött válaszlevele.

MN
2017. 05. 25. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sérti a magyar kormány szerint a szolgáltatásnyújtás szabadságát a felsőoktatási törvény lex CEU-ként elhíresült módosítása, ezért nem változtat az áprilisban elfogadott törvényen – a Hvg.hu információi szerint ez áll abban a válaszlevélben, amelyet az Európai Bizottság (EB) április végi figyelmeztetésére állított össze az igazságügyi minisztérium.

A harmincnapos válaszadási határidő letelte előtti utolsó napon kelt levélben a minisztérium azzal is érvel, hogy az oktatás minősége minden egyéb irányelv felett áll, márpedig a módosítás nélkül a minisztérium szerint nem lehetne garantálható, hogy ne működhessenek kamudiplomát adó felsőoktatási intézmények Magyarországon. Az anyaországban működtetendő kampusz követelménye és a névazonosság tilalma az érvelés szerint semmilyen más uniós alapértéket, így az oktatás szabadságát sem veszélyezteti.

Ismert, az EB április végén indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a felsőoktatási törvény módosítása miatt, úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldtek Magyarországnak, és ezzel megindult az eljárás a törvénymódosítás ügyében. A Bizottság szerint a lex CEU nem egyeztethető össze a belső piac szabadságaival, nevezetesen a letelepedés és szolgáltatásnyújtás szabadságával, illetve a tudományos kutatás szabadságával és az oktatáshoz való joggal, illetve az Európai Alapjogi Chartával.

A Hvg.hu emlékeztet arra, hogy a magyar kormánynak május 26-ig, azaz péntekig kell reagálnia a felszólító levélre. A magyar válasz fényében a Bizottság eldönti, hogy szükséges-e szerinte változtatni a törvényen. Ha igen, akkor egy következő levélben felszólítják a kormányt, hogy végezze el a módosításokat. Erre hivatalosan újabb két hónapja lesz a kormánynak, ha nem teszi – mint ahogy az a válaszlevélből várható – az Európai Unió Bíróságára kerül az ügy.

Ráadásul részben a CEU-ellenes törvény miatt indult meg Magyarország ellen a hetedik cikkelyt aktiváló európai parlamenti eljárás is, amelynek eredményeként Magyarország szavazati jogát is megvonhatják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.