A Ház kormánypárti szavazatokkal hagyta jóvá Kövér László házelnök erről szóló döntéseit, amelyekre a teljes ellenzék nemmel voksolt.
Ezek alapján a szocialista képviselők a szemléltetésre vonatkozó házszabályi rendelkezéseket sértették meg április 10-én frakciótársuk, Kunhalmi Ágnes CEU-val kapcsolatos napirend előtti felszólalása alatt. Józsa István, Szabó Sándor, Szakács László, Teleki László és Tukacs István egy-egy Vétó feliratú táblát tartott fel, Bangóné Borbély Ildikó, Gőgös Zoltán, Heringes Anita, Horváth Imre és Korózs Lajos pedig olyan táblákat emelt fel, amelyek összeolvasva piros színnel a Ne írd alá, János szöveget adták ki. Előbbi képviselők tiszteletdíját egyenként 50 000 forinttal, míg utóbbiakét 100 000 forinttal csökkentették.
Az érintettek a házelnöki döntés hatályon kívül helyezését kérték a mentelmi bizottságtól, ám az nem adott helyt kérelmünknek. A szocialista politikusok ezt követően az Országgyűléstől kérték a hatályon kívül helyezést, ez a mostani döntés ugyanakkor végül „hatályában fenntartotta” a tiszteletdíj-csökkentéseket.
Hiszékeny Dezső is a megbüntetett szocialisták között lett volna, de a Ház végül nem szavazta meg tiszteletdíjának mérséklését. A szavazást megelőző MSZP-s tájékoztatás alapján esetében eljárási hiba történt.
A parlament 249 292 forinttal – egyharmadával – csökkentette Szabó Tímea független országgyűlési képviselő tiszteletdíját, amiért a Párbeszéd társelnöke Áder János újraválasztott köztársasági elnök május 8-ai eskütétele után a képviselői székére felállva egy marionettbábut emelt a magasba, amelynek fejére az államfő fényképét rögzítette.
Eközben azt mondta: „Nem köztársasági elnök, egy bábu.” A házelnök indoklása szerint ezzel Szabó Tímea súlyosan megsértette az Országgyűlés tekintélyét.
Szabó Tímea is a mentelmi bizottsághoz, majd az Országgyűléshez fordult saját ügyében, de a parlament – a kormánypárti többség szavazataival – a házelnöki döntést jóváhagyta.
Az MSZP elnökhelyettese korábban sajtótájékoztatón jelezte, hogy a párt országgyűlési képviselői a strasbourg-i Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak, ha az Országgyűlés megszavazza a tiszteletdíj-csökkentésüket.
Gőgös Zoltán azt mondta, ez az ügy nem a pénzbüntetésről, hanem arról szól, hogy a Fidesz nem tűri a nép hangját az Országgyűlésben. „Úgy látszik, hogy az elnök ebből sportot csinál, és megpróbálja ellehetetleníteni az ellenzéki képviselők működését” – fogalmazott. Kitért arra, hogy szerintük súlyos eljárási hiba is történt, ugyanis Hiszékeny Dezsőt is ugyanakkora mértékben, 100 000 forintos tiszteletdíj-csökkentéssel sújtották, mint azokat a frakciótársait, akik az Áder Jánosnak szóló felszólítást tartották. Hiszékeny azonban a Vétó feliratú táblát mutatta – mondta, jelezve: ezzel kiderült, az ülésről készült jegyzőkönyv nem volt szabályos.
A Vétó feliratot tartó képviselőket 50 000 forintra büntette a házelnök.
Az MSZP elnökhelyettese elmondta: a fellebbezéskor jelezték, hogy eljárási hiba történt, és a házelnök most úgy próbálja megoldani a problémát, hogy Hiszékeny Dezső fizetéscsökkentését a parlament nem fogja megszavazni. Ez elég sunyi módszer – hangoztatta. Gőgös Zoltán azt mondta, nem volt arra példa, hogy az Európai Bíróság ne a képviselőknek, ne magánembereknek adott volna igazat, amikor a szólásszabadság korlátozásáról volt szó.
Jelezte, hogy ezekkel az eszközökkel a jövőben is élni fognak. „Nem fog megfélemlíteni senki bennünket azzal, hogy 100 000 forintra büntet bennünket” – hangoztatta.