Tovább erőlteti a magyar külügy, hogy ők Trumppal tárgyalnának a CEU-ról

Az elmúlt negyven évben mindössze három kivétel található magyar–amerikai oktatási megállapodásról.

MN
2017. 05. 19. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) sajtófőnöke, Menczer Tamás szerint lehet amerikai–magyar megállapodást kötni a Közép-európai Egyetemről (CEU), mert három oktatási megállapodást is kötöttek már. Szerinte ezért nem érthető az amerikai fél álláspontja, hogy nem illetékesek. Az amerikaiak azt állítják hetek óta, hogy kormányuk a CEU-val kapcsolatos magánintézményi felsőoktatási együttműködési megállapodással kapcsolatban nem járhat el, nem tárgyalhat, mert az szembe megy az alkotmányukkal, Donald Trump elnök jogkörével.

Érdekesség, hogy az MTI-ben megjelent hír a Pesti Srácok cikkére hivatkozik, miszerint 1977-ben, 1998-ban és 2007-ben is született oktatási megállapodás, pedig ezt nem a lap derítette ki, hanem Palkovics László oktatási államtitkár osztotta meg ezt a Magyar Tudományos Akadémián tartott vitafórumon, ahol a Magyar Nemzet is jelen volt. A fórumon Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese elmondta, hogy örülne, ha a kormány nem olyan jogszabályokat alkotna, melyekhez utólag külön keresni kell a kivételeket.

Érdemes megjegyezni, hogy a kormány által talált korábbi megállapodások általános természetűek vagy közoktatási vonatkozásuk van: 1977. április 6-án egy kulturális, oktatási, tudományos és műszaki-tudományos együttműködési egyezmény született, 1998-ban a Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola jogállásáról szóló megállapodás, a harmadik pedig a magyar kormány és az amerikai kormány között a Magyar–Amerikai Oktatási Csereprogram Bizottság létrehozásáról szóló, 2007. március 8-án, Washingtonban aláírt egyezmény.

Menczer Tamás ugyanakkor hangsúlyozta: a CEU-val kapcsolatos vitában jelenleg nem Magyarország térfelén pattog a labda, Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott nem sokkal kinevezése után felvette a kapcsolatot az Egyesült Államok magyarországi ügyvivőjével, három hete tárgyalásokat is folytattak – ezt az amerikaiak „informálódásként” írták le, ugyanis szerintük ők még csak nem is tárgyalhatnak. Menczer szerint azóta várják a választ arra a kérdésre, hogy ki a főtárgyaló, kihez tudnak fordulni.

Az USA budapesti nagykövetségének sajtóattaséja, Richard Damstra a Hvg.hu megkeresésére pénteken ismét megerősítette, hogy az amerikai szövetségi rendszerben a jogi és legalitási ügyek, valamint az oktatási intézmények diplomakibocsátási kérdései nem a szövetségi állam, hanem az amerikai államok hatáskörébe tartoznak. „Erre a tényre már többször felhívtuk a magyar állam figyelmét, a CEU-törvény elfogadása előtt és után. Arra biztatjuk a magyar kormányt, hogy a CEU-val és a többi érintett intézménnyel folytasson tárgyalásokat. Csalódottak vagyunk, hogy a magyar kormány ebben a témakörben eddig ezt figyelmen kívül hagyta” – írta.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.