Két, L. Simon Lászlóhoz köthető kötet is standra került az idei könyvhéten és mindkettőt finoman szólva is érdekes körülmények között adták ki.
Az egyiket maga L. Simon jegyzi – Körüljárni a hazát című esszégyűjteménye mondhatni házon belül jelent meg, hiszen a könyvet a Terror Háza Múzeumot üzemeltető Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány gondozta, melyet alapító okirata szerint három pozícióban is Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója vezet. A kötetet Békés Márton, a múzeum kutatási igazgatója szerkesztette.
Ahogy az Alfahír észrevette, a kormányzati támogatással létrehozott közalapítvány idén közel hárommilliárd forintot kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától, saját közhasznúsági jelentése szerint pedig tavaly közel 6 milliárdos, 2015-ben pedig 3,5 milliárd forintnyi forrással gazdálkodott.
Érdeklődtünk a közalapítványnál, hogy mekkora összegből és hány példányban adták ki a Körbejárni a hazát című kötetet, és közpénzből finanszírozták-e megjelenését – a több címre is elküldött kérdéseinkre bő egy hét múltán sem érkezett válasz.
A közpénz kérdése azért is lehet fontos, mert L. Simon László jelenleg is aktív fideszes országgyűlési képviselő, aki jól menő borászati céget tart fenn, és szerkesztőbizottsági tagként rövid ideig dolgozott a Schmidt Mária tulajdonába került Figyelő folyóiratnál.
A másik kötetet már Kelemen Erzsébet író, irodalomtörténész írta – L. Simon irodalmi munkásságáról: A szöveg testén túl. L. Simon László lineáris és vizuális költészete című kötet a Ráció Kiadói Kft. gondozásában jelent meg, mely korábban L. Simon László vállalkozása volt, 2012-től azonban – az Opten adatai szerint – Simon Mónika tulajdonolja.
Érdekesség, hogy az Opten szerint a politikus-költő saját könyveit is rendszeresen kiadó Ráció résztulajdonosa a Kastély.Net Kft-nek, amelynek a birtokában egy kápolnásnyéki kastély áll – a Ráció tulajdonosa pedig korábban L. Simon volt, aki 2011-ben elérte, hogy műemlékké nyilvánítsák az akkor még romos épületet. Mint az Átlátszó kiderítette, 2014 októberében aztán 267 millió forintos uniós támogatás érkezett a kastély felújítására.
Bár a kötetek két kiadónál jelentek meg, útjaik mégis találkoznak: június 12-én délután egyszerre mutatták be a két könyvet a Terror Háza Múzeumban. Az eseményen – a meghívó szerint – az érintett szerzők mellett Schmidt Mária történész is részt vett, a moderálás feladatát pedig Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója látta el.