Módosították a tíz csodazongora állami beszerzésére vonatkozó szerződést május elején. Az európai közbeszerzési értesítőben megjelent tájékoztatás arra utal, hogy a szállítások ütemezésével van gond. A módosítást legalábbis részben azzal indokolták, hogy „Bogányi művész úr a teljesítési időpontok tekintetében egy rugalmasabb, a gyár kapacitásához jobban illeszkedő ütemterv elfogadását kérte”.
A kormányzat még 2015 áprilisában határozott arról, hogy 764,54 millió forintnyi közpénzt szán 10 Bogányi-zongorára, amelyet hazai és külföldi közintézményekben helyeznek el. A beszerzést végül a Budapesti Operettszínház írta ki, és tavaly zárták le. A hangszereket természetesen a Zengafons Kft. szállítja le, amelynek többségi tulajdonosa Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, a hangszer megálmodója, de rajta kívül Bolega Attila főkonstruktőrnek és Üveges Péter Attila főtervezőnek is van részesedése a cégben.
Bár elvileg már megkezdhette volna a szerződés teljesítését a Zengafons Kft., a társaság napokban közzétett éves beszámolója szerint – amint erről a 444.hu írt – tavaly egyetlen zongorát sem értékesített. Sok előrelépés vélhetőleg azóta sem történt, nyilván ezért kérte Bogányi Gergely, hogy változtassanak az ütemterven.
A módosítás indoklásából egyébként az is kiderült, hogy változott az egyik külföldi helyszín, ahova a Zengafonsnak le kell szállítania a hangszereket. A kormányzat a kezdetektől azt tervezte, hogy a zongorákat hét hazai és három határon túli közintézményben helyezik el. Utóbbiak közül kettő – a berlini Konzerthaus, a moszkvai Csajkovszkij-konzervatórium – fixnek tűnik, de a helsinki Sibelius-akadémia és az ENSZ-központ látszólag folyamatosan váltogatja egymást, most előbbi néz ki befutónak.