A magyar társadalom 40 százaléka többé-kevésbé osztja a kormány álláspontját arról, hogy Soros György üzletembernek érdemi befolyása van a magyar politikára, ezért indokolt fellépni ellene – derül ki a Republikon Intézet kutatásából, amely a 24.hu megbízásából készült. A kérdés pártpolitikai alapon osztja meg a társadalmat: a Fidesz-szavazóknak a 70 százaléka így gondolkodik, míg a baloldali szavazók 23, a Jobbikot támogatók 38 százaléka hisz a Soros-veszélyben.
A felmérésben a válaszadóknak egy ötfokozatú skálán kellett elhelyezniük az álláspontjukat. Az 1-es válasz volt az, hogy Sorosnak érdemi befolyása van a magyar politikára, az ötös pedig az, hogy Soros nem avatkozik a magyar politikába, az ellene való fellépés csak kommunikációs trükk a Fidesz részéről. A teljes népesség 28 százaléka az 1-es választ adta, 12 pedig a 2-est, vagyis nagyjából egyetért a kormányzati kommunikációval.
A teljes népesség 23 százaléka gondolja úgy, hogy Soros nem avatkozik a magyar politikába, az egész csak kommunikációs trükk a Fidesz részéről. Nem meglepő, hogy a kormánypárti szavazóknak mindössze a 9 százaléka gondolkodik így. A baloldali szavazóknak a 46, a jobbikosoknak a 22 százaléka választotta a 4-es vagy az 5-ös opciót.
Az összes megkérdezett közül meglepően kevesen, mindössze 17 százaléknyian mondták azt, hogy nem tudják, nincs véleményük, vagy nem akarnak válaszolni, vagyis a döntő többséghez eljutottak a Sorosról szóló hírek. Sokan viszont bizonytalanok a magyar–amerikai milliárdos politikai szerepét illetően: 20 százalék a két állítás között félúton lévő, semleges opciót választotta.
A Republikon szerint az adatok azt mutatják, hogy a hónapok óta tartó sorosozás egyelőre kevésbé látszik működni, mint a korábbi kormányzati kommunikációs üzenetek. Amikor például a Republikon 2015 őszén a menekültek megítéléséről kérdezte az embereket, a teljes népesség 67 százalék vélekedett úgy, hogy veszélyt jelentenek az országra, ezért nem szabad beengedni őket, a Fidesz-szavazóknak pedig csaknem a 80 százaléka gondolta így.