A fehérorosz fővárosban járt vasárnap Szijjártó Péter a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) külügyminiszteri csúcstalálkozóján, és ha már ott volt, interjút adott az állami televíziónak.
A magyar külügyminiszter arról beszélt a hétperces anyagban, hogy intenzívebb kapcsolatra lenne szükség Belarusz és az Európai Unió között, hiszen „ha az EU legalább részben vissza akarja szerezni a versenyképességét”, akkor fejleszteni kell a kelet–nyugati együttműködést, ebben pedig szerinte az Európa utolsó diktatúrájaként emlegetett ország lehet „az ideális híd vagy legalábbis a hídépítő” – idézi az interjút a Heti Válasz.
Ahogy Szijjártó fogalmaz, „valójában Minszk az ukrajnai béke reményének szinonimája lett. Nekem úgy tűnik, egy fővárost sem emlegetnek ilyen gyakran, ha a Kelet- és Nyugat-Európa közötti kapcsolatok kerülnek szóba” – utalt a 2015 februárjában megkötött minszki megállapodásra, amelyről korábban ő is elismerte, hogy nem érvényesült teljesen.
Ne felejtsük el, a magyar külügyminiszter ezt Európa utolsó diktatúrájában mondta el: Aljakszandr Lukasenka elnök 1994 óta irányítja vaskézzel az országot, ahol az idén márciusban rohamrendőrök vertek szét több kormányellenes tüntetést, és 700 demonstrálót őrizetbe is vettek – ahol a parlamentbe húsz év után csak egyetlen ellenzéki képviselő jutott be, és a demonstrációk során természetesen őt is elfogták.
Szijjártó Péter nem hagyhatta ki a magyar kormánypropagandában már megszokott brüsszelezést sem: amikor a beszélgetés végén rákérdeznek a kvóták elutasítása miatt Magyarországgal szemben is megindított EU-s kötelezettségszegési eljárásra, a miniszter – ahogy azt az orosz propagandacsatorna, a Sputnik is észrevette – ezt válaszolja: „Az Európai Unió képmutatással kezeli a migránsügyet. Másfél millió papírok nélküli migránst engedett be a területére bármiféle ellenőrzés vagy szabályozás nélkül. Senki nem ellenőrzött senkit. Nem tudjuk, kik ezek az emberek, miért jöttek, és mik a terveik. Egyértelmű, hogy ez nagy kockázat.”
A fehérorosz rendszer iránti bókok persze nem meglepők, ha azt nézzük, hogy Szijjártó Péternek korábban az sem nem jelentett problémát, hogy a saját magát Hitlerhez hasonlító, személyesen három gyilkosságot elismerő Fülöp-szigeteki elnökkel, Rodrigo Dutertével fogjon kezet egy 510 millió eurós magyar eximbankos hitelmegállapodásért. Sőt látogatásakor a külügyminiszter hangsúlyozta is, hogy nem beavatkozni jöttek az önkényuralmi módszerekkel vezetett szigetországba.