Áder nem hallott fütyülést a Déli pályaudvaron

„Derűs történet” című nyilatkozatában reagált a hírre a köztársasági elnök.

MN
2017. 07. 12. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn írta meg a HVG.hu, hogy Áder János egy biztonsági őr kíséretében érkezett meg a Déli pályaudvaron a jegypénztárak és a peronok övezte részhez. Az államfő ezután végigsétált az egyik Balatonra készülő, de már amúgy is késésben lévő vonat mellett, és akivel lehetett, váltott néhány szót. A köztársasági elnök váratlan gesztusa azonban a cikk szerint nem nyerte el az utazóközönség tetszését: többen fütyülni kezdtek, amikor meglátták Ádert, aki – ahogy a portál forrása fogalmazott – „a sűrű anyázások közepette inkább visszavonulót fújt”.

A köztársasági elnök nyilatkozatban reagált a cikkre, a „Derűs történet” című közleményt teljes terjedelmében közöljük:

Nyári hír: a valóság

Nyári hír:

„Áder János egy biztonsági őr kíséretében érkezett meg a Déli pályaudvar peronjára. [ ]

Az államfő ezután végigsétált az egyik Balatonra készülő [ ] vonat mellett, és akivel lehetett, váltott néhány szót. [ ]

A köztársasági elnök váratlan gesztusa nem nyerte el az utazóközönség tetszését: többen fütyülni kezdtek. [ ]

Áder [ ] sűrű anyázások közepette inkább visszavonulót fújt.”

A valóság:

A vonat nem indult, hanem érkezett.

Nem sétáltam végig a vonat mellett, hanem a peron végén vártam.

Nem beszéltem egyetlen utassal sem, csak néhány – szintén a gyermekére váró – szülővel.

Füttyszó – még a kalauzé sem – nem hallatszott.

Az édesanyák emlegetésének sem szem-, sem fültanúja, sem érintettje nem voltam.

A történet minden további elemében igaz.

Nem csak manapság fordulnak elő ilyen furcsaságok, arra jó példa Deák Ferenc esete. Egy pesti újság 1870-ben a következő tréfás történetkét közölte.

„Deák Ferenc a tavaszi napok beállta óta ismét rendes vendége a városligetnek. Legújabban azonban az állatkertet látogatja, s különösen egy új vendég, a bozontos medve nyerte meg hajlamát. Deák Ferenc fölzsemlyézve szokta fölkeresni a medve-ketrecet: esernyője végére szúr egy-egy darabot, s úgy nyujtja be pártfogoltjának. A minap ismét egy nagy darab zsemlyét tűzött az esernyő végére; hanem a mackó ez úttal nagyon udvariatlanul viselte magát, mert nemcsak a zsemlyét, de az egész esernyőt is bekapta a ketrecbe, s darabokra szakgatá. Az »öreg úr« jóízűt nevetve mondá:

– Ejh, ejh, hát a medvevilág is tud hálátlan lenni! És esernyő nélkül távozott.”

Eddig a történet. Deák Ferenc, amikor baráti körben felolvasták előtte, ezt mondta rá:

„A dolog igaz. Magam láttam. Csak az a kis különbség van benne, hogy nem annyira velem történt, mint egy öreg asszonysággal. Aztán nem is medve volt a ketrecben, hanem majom. Aztán nem is az esernyőt kapta el, hanem az asszonyság kalapját. Az asszonyság nagyon sajnálta a kalapot; de hogy valamit szólt volna, azt nem hallottam Egyéb részleteiben az egész történet való – végezte alig észrevehető mosolygással.”

Áder János

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.