Akár 40 milliárdot is visszakövetelhet az EU a gigaközbeszerzés miatt

Tavaly írták ki a 420 milliárdos vízügyi keretszerződésekre, valószínűleg több szabálytalanság történt.

MN
2017. 07. 07. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több, komoly problémát is feltártak az Európai Unió ellenőrei a a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében tavaly kiírt, rekordösszegű, 420 milliárdos közbeszerzéssel kapcsolatban – írja saját értesüléseire hivatkozva a 24.hu. Ennek következtében akár 40 milliárd forint korrekcióra is számíthat Magyarország, vagyis ennyi pénzt követelhet vissza az EU.

A hatalmas összegű közbeszerzést tavaly márciusban írta ki a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. (NFP) a következő négy év vízügyi és hulladékgazdálkodási projektjeinek megvalósítására. A szokatlan eljárás lényege az volt, hogy hat régióra osztották az országot, és mindegyikre több keretszerződést kötöttek a nyertes cégekkel, amelyek közt több jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező is van, mindenek előtt Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester cége, a Mészáros és Mészáros Kft.

Ezzel a módszerrel lényegében előre felosztották a piacot, hiszen később más cég már nem kaphat megbízást, csak amelyek nyertek az óriási közbeszerzésen. Az EU már koránbban jelezte, hogy nem tartják megfelelőnek ezt a módszert, és kérték az eljárás felfüggesztését, de a magyar fél ezt nem tette meg. A 24.hu információi szerint azonban most az Európai Bizottság ellenőrzést folytat a projektnél. Az auditorok március második felében Magyarországon jártak, és meglátogatták a projektet menedzselő NFP-t.

Bár a jelentés még nem készült el, az uniós auditorok állítólag úgy vélték, az érvényesnek és nyertesnek kihirdetett ajánlatok közül többet valójában érvénytelennek kellett volna nyilvánítani. A pályázók jó részének a megkövetelt mintafeladatot sem sikerült teljesítenieük, ennek ellenére az ajánlatukat később érvényesnek fogadta el a menedzselő szervezet. A piaci hírek szerint 150-200 milliárd forint között járhat a megkötött szerződések összege, és ha ennek 25 százalékát követeli vissza az EU, akkor 40 milliárd lehet a visszafizetendő összeg.

A 24.hu szerint árulkodó lehet, hogy a látogatás után rövidesen leváltották az NFP-t 2014 ősze óta vezető Nagypál Sándort, utódja az ügyvezetői székben április közepén Módos István lett. Az NFP ugyanakkor nem reagált arra kérdésre, hogy a vezérváltás összefügg-e a bizottsági szakemberek márciusi látogatásával és az ő észrevételeikkel. A kérdéseket azzal hárította el az állami cég, hogy a folyamatban levő rendszerellenőrzésről, auditról nem jogosult adatot szolgáltatni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.