Lex CEU: a velencei bizottsággal tárgyalt a kormány

A látogatás célja, hogy a bizottság széles körben tájékozódjon, mielőtt véleményt mond a törvényről.

Unyatyinszki György
2017. 07. 03. 5:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapestre érkezett pénteken az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete, a velencei bizottság küldöttsége, hogy találkozzon a magyar kormány, valamint a Közép-európai Egyetem képviselőivel – értesült a Magyar Nemzet. A látogatás célja, hogy a bizottság széles körben tájékozódjon, mielőtt véleményt mond a felsőoktatásról szóló törvény 2017. áprilisi – lex CEU-ként elhíresült – módosításáról – derült ki az egyetem lapunknak adott tájékoztatásából.

A nemzetközi küldöttség a magyar kormány részéről Palkovics László oktatási államtitkárral, valamint Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkárral tárgyalt. A magyar fél ismertette álláspontját a törvénymódosítással kapcsolatban, igyekezve bizonyítani, hogy a változtatások nem érintik hátrányosan a demokratikus jogokat. A bizottság képviselői találkoztak a CEU vezetőivel és jogi tanácsosaival is – ennek kapcsán az egyetem jelezte, hogy a nemzetközi küldöttség figyelembe fogja venni a CEU álláspontját.

A tárgyalásoknak az ad jelentőséget, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korábbi tájékoztatása szerint amint a velencei bizottság határozatot hoz a lex CEU-ról, annak javaslatait figyelembe veszik, ez pedig akár a jogszabály módosítását is eredményezheti. A bizottság látogatása ráadásul befolyással van arra a kötelezettségszegési eljárásra is, amelyet a magyar kormánnyal szemben indított májusban az Európai Bizottság.

Az alkotmányjogi testület ugyanakkor korábban jelezte, hogy várhatóan csak októberben foglalnak állást a felsőoktatási törvény módosításáról, ami a CEU számára aggasztó késlekedés lehet, mert ekkor már javában toborozni kellene a következő tanév új hallgatóit, de addig az egyetem nem akarja felelőtlenül meghirdetni a felvételit, amíg nem biztosak benne, hogy 2018-ban is felvehetnek diákokat. A látogatás részleteiről egyébként érdeklődtünk az egyetemnél, de a zárt tárgyalásra hivatkozva jelezték, hogy részletesebb tájékoztatást nem adhatnak.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, múlt pénteken az Alkotmánybíróság (AB) is egyértelművé tette, hogy csak az augusztus 25-ig tartó ítélkezési szünet után veszik majd napirendre a lex CEU ügyét, vagyis ősznél korábban az AB sem hoz döntést arról a beadványról, amelyben ellenzéki pártok közösen kértek utólagos normakontrollt a felsőoktatási törvény módosítása ügyében. Az Alkotmánybíróság döntése viszont nemcsak az egyetem felvételi időszakát érintheti, hanem a Közép-Európai Egyetem jövőbeli működésére is hatással lesz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.