Egyeztetés alatt van – napok után után is ezt válaszolják a BRFK sajtómunkatársai kérdésünkre, hogy kik feszíttettek ki egy „Free Palestine” feliratot és egy palesztin zászlót a budapesti Váralagút mellvédjére kevéssel az előtt, hogy Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő hivatalos budapesti látogatása véget ért.
Mint hírportálunk is beszámolt róla, a molinók csak negyedóráig maradhattak kint – a 444.hu szerint szirénás, jelöletlen autók érkeztek a helyszínre, néhány személy pedig leszedte a demonstráció kellékeit.
Érdeklődtünk a rendőrségnél, hogy kik akasztották ki a molinókat, és ha eljárást indítottak a demonstrálókkal szemben, azt milyen jogcímmel tették. A BRFK többszöri érdeklődés után hat nap késéssel közölte, nem tudják, kik voltak a demonstrálók, és eljárás sem indult ellenük.
Nem ez lett volna ugyanakkor az első eset, hogy a BRFK aktívan közbelép, ha egy védett személyt kell megkímélni a tüntetők kellemetlen látványától: rendőreik 2011-ben és 2012-ben a kínai miniszterelnök, egy évvel később pedig a kínai miniszterelnök-helyettes látogatása idején is sorozatos igazoltatásokkal és nyolcórás előállítással akadályozták meg, hogy tibeti állampolgárok a kínai politikusok ellen demonstráljanak Budapesten. A BRFK később elnézést kért, illetve kártérítést fizetett a jogsértő eljárások miatt.
Benjamin Netanjahu budapesti látogatása alatt egyébként robbanáspontig fokozódtak az indulatok Jeruzsálemben, a palesztinok intifádát hirdettek meg, amiért az izraeli rendőrség fémdetektoros kapukat épített a Mecsetek terének bejáratához. Az izraeli rendőrség ezzel akarja kiszűrni, hogy újabb terrortámadások történjenek a zsidók, keresztények és palesztinok közös szent helyének tartott Templomhegyen – a palesztinok szerint viszont vizsgálatukkal meg is sértik az imádkozók méltóságát.
A hétvégén három izraeli és három palesztin halt meg erőszakos támadásokban Jeruzsálemben, a felerősödő konfliktus miatt Franciaország, Svédország és Egyiptom már az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali összehívását kérte.