Orbán tárgyal Macronnal a V4 nevében a keleti munkavállalók béréről

Szeptemberben jöhet Budapestre Emmanuel Macron, hogy megtárgyalják ezt a nagyon kényes ügyet.

MN
2017. 07. 19. 10:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök felhatalmazást kapott a visegrádi partnerektől, hogy a nevükben is tárgyaljon a francia elnökkel az EU úgynevezett kiküldetési irányelvének módosításáról. A kormányfő ezt szerdán, a V4-ek és Benjamin Netanjahu találkozója után jelentette be.

A Magyar Nemzet is beszámolt arról, hogy V4–Franciaország csúcstalálkozó lesz szeptemberben, vagyis Budapestre érkezik Emmanuel Macron, hogy egy igen kényes kérdésről, a keleti tagállamokból érkező munkavállalók bérének szabályozásáról tárgyaljon. Macron ugyanis azt ígérte, fellép a „negatív bérversenyt okozó” bevándorlók számának csökkentéséért, vagyis szigorúbb EU-s szabályokat akar a Franciaországban olcsó konkurenciát jelentő kiküldött munkavállalók foglalkoztatásában.

Kiküldetésnek nevezik, ha például egy lengyel cég egy franciaországi munkára otthonról küld embereket, akiket a lengyel szabályok szerint foglalkoztat. Nyugati politikusok és szakszervezeti vezetők viszont azt szeretnék, ha a célország törvényei, sőt, esetleg az ottani kollektív szerződések is érvényesek lennének a kiküldött munkavállalókra, így megszűnne a keleti cégek versenyelőnye.

Mint arról beszámoltunk, az ügyben már most folynak szakértői szinten egyeztetések a V4-ek és Franciaország között, a tervezett menetrend szerint ezek augusztus végén befejeződnek, szeptemberben a V4–Franciaország csúcson végső formába öntik őket, és ha mindez megvan, akkor az októberi uniós csúcson akár már közösen prezentálhatják majd a kialakult megegyezést a többi tagállamnak.

Beata Szydło lengyel miniszterelnök szerdán azt mondta: közös tárgyalási alapban állapodtak meg a kiküldött munkavállalók szabályozásáról. „Nagyon fontos számunkra, hogy olyan kompromisszum legyen, amely nem zárja ki a piacról a cégeinket, ugyanis ellenezzük a protekcionista intézkedéseket” – mondta a lengyel kormányfő.

Orbán azt is bejelentette, hogy a V4-ek közös levelet írtak Olaszország miniszterelnökének, amiről Szydło még annyit elárult, hogy támogatásukról biztosították a migrációs válság miatt nehéz helyzetben lévő római kormányt. A levélből kiderül, hogy a kormányfők egyebek mellett a líbiai hatóságok megerősítését, illetve a civil menekültmentő hajók működésének szabályozását szorgalmazzák.

Robert Fico szlovák és Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök az úgynevezett kettős minőségű élelmiszerek elleni közös, EU-s szintű fellépést hangsúlyozta. Ebben az ügyben Fico tárgyal a jövő héten a V4-ek nevében Jean-Claude Junckerral, az Európai Bizottság elnökével. Fico sajtónyilatkozatában botránynak és sértésnek nevezte, hogy egyes gyártók rosszabb minőségben dobják piacra ugyanazt a terméket az EU keleti tagállamaiban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.