Tömegesen jelent meg Pécs környékén a koreai szúnyog, amely a zikavírust vagy az agyvelő-gyulladásos betegséget is terjesztheti – egyes városrészeken tíz befogott szúnyog közül nyolc ehhez a fajhoz tartozik.
A Pécsi Tudományegyetemen külön kutatócsoport vizsgálja, mennyire lehet veszélyes a rovar elterjedése. Magyarországi megjelenése a klímaváltozással is összefügghet.
„Nem kell pánikba esni, hosszú, soktényezős folyamat, hogy megbetegedések is legyenek. Azonban azt is tudni kell, hogy az első lépés megvan, a szúnyog megtelepszik, az már bajt jelent” – magyarázta a Hír TV-nek Kemenesi Gábor, a Szentágothai János Kutatóközpont virológiai kutatócsoport kutatója.
Belgium volt az első európai ország, ahol a koreai szúnyog felbukkant. Magyarországon tavaly jelent meg a vérszívó, majd túlélte a szokásosnál hidegebb telet.
A rovar kedveli az emberi környezetet, a lárvák a lakóházak közelében található vizekben érzi jól magát, a kifejlett példányok pedig kifejezetten szeretik az embervért.
„A ház körül, virágcserepekben, vízgyűjtő edényekben felgyűlő kis vizek felszámolásával meg lehet akadályozni a szúnyogok petézését, illetve a peték kikelését. Ha ilyen vízgyűjtő edényeket mégis szeretnénk tartani a ház körül, akkor szúnyoghálóval letakarva szintén megakadályozhatjuk a petéknek a kikelését” – hívta fel a figyelmet Kurucz Kornélia, a Szentágothai János Kutatóközpont virológiai kutatócsoport kutatója.