Nyolcvanórányi munkabért számított volna fel a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány az 1956-os emlékév költségeivel kapcsolatos kérdések megválaszolására. Lapunk közérdekűadat-igényléssel fordult a szervezethez, hogy kiderüljön, összesen mennyi pénzt költöttek el az emlékévvel összefüggésben, mire és kivel szerződtek egymillió forintnál magasabb összegért. Továbbá arra is kíváncsiak voltunk: ha maradt valamennyi pénz, akkor azt mire költik majd el. Az alapítvány álláspontja szerint azonban ezeknek a megválaszolása a „munkaerőforrás aránytalan mértékű igénybevételével” járna, ezért összesen 352 ezer forintos költségtérítést kérnének, azaz óránként 4400 forintot számítanának fel az adatokért.
A közalapítvány válasza azért is meglepő, mert az Átlátszó.hu végül – perrel való fenyegetés után – elérte, hogy kikerüljenek a szerződések az alapítvány honlapjára. Az biztos, hogy a pénzből jutott Leslie Mándoki koncertjeire, a Magyarország, halld szavunk! című dalra, továbbá Stefka István dokumentumfilmjeire, illetve Huth Gergely kocsmájának új arculatára. Utóbbi két személy a kormányhirdetésekből jelentős bevételekhez jutó Pesti Srácok portál lapigazgatója, illetve főszerkesztője. Az Átlátszó összesítése szerint a legtöbb pénz a Külügyminisztériumhoz került, 1,1 milliárd forintot költöttek a külképviseleteken és a külföldi magyar kulturális intézményekben szervezendő programokra. Csaknem hatszázmillió forint jutott az állami tendereken rendre sikeresen induló New Land Mediának kommunikációs szolgáltatásokra, 512 millió ugyanerre a célra a MindShare Kft.-nek, valamint szintén kommunikációs szolgáltatásokra fordítottak 500 millió forintot az 1080P Solution Kft.-n keresztül.
A Schmidt Mária vezette alapítvány tavalyi évre vonatkozó beszámolója szerint tavaly több mint 11 milliárd forintnyi támogatást kapott a központi költségvetésből az emlékév lebonyolítására. Valamivel több mint 4 milliárd forint ment el a központi programok finanszírozására, míg 7,5 milliárd a civil szervezetek, önkormányzatok, intézmények különféle megemlékezéseire. Ezekben az összegekben feltehetően nincsen benne az idei programok költségvetése, a teljes büdzsé 14,5 milliárd forint körül alakulhat. A beszámolóból azonban csak az események ismertetése szerepel, a részletes szerződési adatok és költségek nem.
Lapunk már januárban is megpróbálta kikérni a pontos költségekre vonatkozó adatokat, akkor azonban azzal hárították el a kérésünket, hogy az emlékév június közepéig tart. A főigazgató válaszában akkor azt írta, hogy egységes egésznek tekintik a programsorozatot, és miután az emlékév június 16-áig tart, a részadatok nyilvánosságra hozatala megakadályozná, hogy a nyilvánosság a „teljes kép” ismeretében ítélhesse meg a megvalósítást. Az álláspontja szerint „indokolatlanul zavarná az emlékév méltó lebonyolítását”.
Korábban beszámoltunk arról, hogy hiába a vaskos büdzsé, nem zökkenőmentes a pályázati pénzek kifizetése. Az egyik legtöbb látogatót vonzó 1956-os emlékprogram szervezői például hónapokon keresztül eredménytelenül küzdöttek azért a 4,97 millió forintért, amit Schmidt Mária kormánybiztos felügyelte 1956-os Emlékbizottság ítélt meg nekik tavaly decemberben. A Magyar Szív – Magyar Szó Alapítvány háromnapos programsorozatot szervezett Székesfehérváron, ahol korabeli fegyvereket mutatott be, abban reménykedve, hogy nem saját zsebből kell állniuk a költségeket. Az emlékbizottság azonban hetekig válaszra sem méltatta a támogatásért pályázó alapítványt, majd jóval a rendezvény megtartása után közölték velük, hogy pályázatuk megbukott. Pár héttel később viszont meggondolták magukat, és mégis odaítélték a kért csaknem 5 millió forintot, ám a pénzt azóta sem utalták át.
Bár az egyik leglátogatottabb székesfehérvári ’56-os rendezvénysorozat már közel nyolc hónapja lezárult, a szervezők még mindig leveleznek az újabb és újabb hiánypótlást kérő, Schmidt Mária által vezetett, állami támogatásokat kezelő alapítvánnyal. – Eddig egyetlen fillért sem utalt a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány a tavalyi székesfehérvári ’56-os megemlékezést szervező Magyar Szív – Magyar Szó Alapítványnak. Továbbra is folyik az egyeztetés az elszámolásról szervezetünk és az állami emlékév megszervezéséért felelős közalapítvány között – mondta a Magyar Nemzetnek Bencsik János, a Magyar Szív – Magyar Szó kuratóriumi elnöke.