Titkosszolgálati nyomozásról ír BKK-ügyben a Magyar Idők

A kormánypárti lap az e-jegybotrány minden részletét ismeri, azt is tudják, hogy a titkosszolgálatok nyomoznak a hackertámadások miatt.

Koncz Tamás
2017. 07. 29. 10:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zavarba ejtő részletességgel ír a Magyar Idők az 50 forintos e-jegy botrány hátteréről. A 18 éves etikus hacker esetét cikkükben összekapcsolják a BKK ellen indult „sajtóhadjárattal”, vagyis azzal, hogy a média később napi szinten beszámolt a BKK online jegyrendszere körüli problémákról.

Mint lapunk is többször írt róla, július 14-én egy vidéki fiatal regisztrált be a BKK e-jegyrendszerébe, és a feltüntetett ár egyszerű átírásával 50 forintért vett magának havibérletet a felületen.

A fiú vásárlás után pár percen belül két e-mail-címen is tájékoztatta a biztonsági résről a BKK-t, a már ismert eredménnyel: az e-rendszert fejlesztő T-Systems feljelentést tett az ügyben, a magát jó szándékú segítőnek tartó fiatalért rendőrök jöttek – az ügyből pedig országos botrány robbant ki, ami miatt a BKK és a T-Systems is bocsánatkérésre kényszerült.

A Magyar Idők álláspontja szerint a 18 éves fiú nemhogy etikus nem volt, de azt sejtetik, hogy tevőlegesen partnerként vett részt később a BKK lejáratásában.

A kormánypárti napilap egy birtokába került jelentésre hivatkozva perces bontásban ír arról, hogy fiatal pontosan hánykor regisztrált be a rendszerbe, hánykor írta át az árat, és pontosan mikor küldte el leveleit a BKK-nak a feltárt hibákról.

A Magyar Idők arra is felhívja a figyelmet, hogy az Index már a levél elküldése után 22 perccel maga is megkereste kérdéseivel a közlekedési társaságot az üggyel kapcsolatban, és egy órán belül megjelentették a témában született cikket. „ Azt mindenképpen meg kell majd magyaráznia a fiatalembernek, hogy miként került az Index az üggyel kapcsolatos információk birtokába ilyen hamar, gyakorlatilag a BKK felé elküldött levelekkel egyidejűleg, vagy már azt megelőzően” – állítja sokat sejtetően a lap.

A Magyar Idők ugyanakkor mintha megfeledkezne – vagy nem venne tudomást – az online sajtó működésének alapvető szabályairól. Az ügy pénteken derült ki, az információt valamilyen úton megszerző portál pedig ritkán engedheti meg magának, hogy napokra, akár a következő hétig jegeljen egy fontos témát, kockáztatva helyzeti előnyét.

Teljesen megszokott és etikus eljárás, hogy a cikk megjelenése előtt röviddel küldik el kérdéseiket – az anyagban aztán jelzik a megkeresés tényét – a kapott válaszokkal pedig frissítik a már publikált anyagot. Mi is ezt tettük, amikor a Magyar Idők írásával kapcsolatban megkerestük az Indexet; ha érkezik válasz tőlük, frissítjük cikkünket.

Az Index felelősségét firtató felvetésnél aggasztóbb, hogy a kormánypárti újság egy nagyon aprólékos, részletes jelentésre hivatkozik, amit a jelek szerint:

Mivel a fiatal bejelentő ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálódik információs rendszer vagy adat megsértésének vétsége gyanújával, a felsorolt információk bizalmasak is lehetnek.

A kormánypárti lap összeköti az 50 forintos támadás ügyét a későbbi hackerakciókkal is, amik szerintük direkt a vizes világbajnokságra időzítettek az elkövetők.

 „A fiatalember akciója úgy tűnik, csak felvezetés volt, mivel július 14-én, pénteken példátlan erejű támadás kezdődött a BKK és a webes értékesítési rendszert szolgáltató T-Systems Magyarország szerverei ellen” – fogalmaznak cikkükben.

Az újság egyébként úgy tudja, hogy a túlterheléses támadások ügyében a Belügyminisztérium és a polgári titkosszolgálatok is nyomoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.