Sikerrel mászták meg Afrika legmagasabb hegyét, a Kilimandzsárót tüdőtranszplantált magyar betegek és orvosaik. A nemzetközi expedíción hétfős magyar csapat vett részt, az 5895 méter magas csúcshódítás célja, hogy felhívják a figyelmet arra: a szervátültetés életet menthet, és a transzplantáltak is élhetnek teljes életet – hangzott el tegnap a tapasztalatokat összegző sajtótájékoztatón.
Garda Péter, aki 13 éve kapott új tüdőt, lapunknak beszámolt róla: 180 fokos fordulatot vett az élete a műtét után, elmondhatatlanul nagy szabadságot és új lehetőségeket tapasztalt. Amikor tudomást szerzett az expedícióról, egyértelmű volt számára, hogy része akar lenni a csapatnak.
– Az expedíció legnehezebb része a 4800 métertől a csúcsra menni, és onnan le. Éjfélkor indultunk, de előtte hatalmas vihar tört ki, és emiatt szinte egyáltalán nem tudtunk pihenni. Nem gondoltam rá, hogy nem tudom végigcsinálni, de a vége felé már számoltam a métereket – emlékezett vissza. A férfinak cisztás fibrózisa volt, ami az egyik leggyakoribb veleszületett genetikai betegség. Négy hónap után juthatott új szervhez, Bécsben operálták.
A 24 éves, környezetmérnöknek tanuló Balogh Krisztián volt a magyar csapat legfiatalabb tagja, ő másfél éve kapott nemcsak új tüdőt, de új májat is. Lapunknak elmondta: cisztás fibrózissal született, ezért volt szükség a májátültetésre. A májra öt évet várt, amikor kiderült, hogy új tüdőre is szüksége van, négy hónap után végezték el a beavatkozásokat. – Bécsben negyven napot töltöttem kórházban, itthon pedig további tízet a pulmonológián, ezt követően mehettem haza – mondta. Beszélt arról is: az átültetés utánra kitűzött egyik álma volt, hogy körbebiciklizze a Balatont, amit májusban kilenc és fél óra alatt sikerült is teljesítenie. Ez és a Kilimandzsáró megmászása is óriási változás a korábbi életéhez képest, korábban ugyanis még 300 méter megtétele is igen nagy nehézség volt számára, oxigénpalackkal is.
Lang György, a Magyar tüdőtranszplantációs program vezetője és a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinika igazgatója az eseményen arról beszélt: az elmúlt másfél évben 33 tüdőtranszplantációt végeztek Magyarországon. A szervek több mint fele az Eurotransplant Alapítványnak köszönhetően külföldről érkezett. Idén csupán egy magyar beteget operáltak Bécsben, tavaly ez a szám még hat volt. E szám amiatt is csökken, hogy itthon egyre komplexebb eseteket tudnak ellátni.
Megkérdeztük, hányszor fordult elő, hogy kilökődés vagy egyéb probléma miatt nem élte túl a beteg a transzplantáció utáni időszakot, a szakember úgy válaszolt: másfél év alatt eddig két beteget veszítettek el. Egy fiatal páciens kapott második új tüdőt, de úgy tűnik, ezt sem fogadja be a szervezete. Azonban nagyon ritka az ilyen eset.
Lang Györgytől megtudtuk: Magyarországon messze nincsenek annyian a transzplantációs várólistán, mint ahány betegnek új tüdőre lenne szüksége, ami igen nagy gond.
– Egészen biztos, hogy legalább ötven-hatvan olyan beteg van az országban, akinek szüksége lenne új tüdőre. Ehhez képest jelenleg heten szerepelnek a várólistán. Ez tragédia, hiszen sokkal több embernek tudnánk segíteni az életmentő beavatkozással, mégis úgy halnak meg emberek, hogy soha nem jutnak el hozzánk. Nincs a köztudatban, hogy ez mindenki számára hozzáférhető lehetőség – emelte ki. Az egészségbiztosítás egyébként korlátlanul finanszírozza a beavatkozást, anyagi okok sem hátráltatják a műtéteket.
Az utógondozás kapcsán megtudtuk: a műtét után a beteg 7–10 napot tölt az intenzív osztályon, majd ugyanennyi időt a normál osztályon. Ekkor mérik, miképpen működik az új tüdő. Ezt követik a rehabilitációs időszakok, amelyekben a gyógytornászok segítenek az izmok fejlesztésében. – A betegek a nem megfelelő oxigénellátás miatt leromlott állapotban kerülnek hozzánk, de a műtét után képesek visszaépíteni izmaikat – mondta Lang György. – A szervezet persze érzékeli, hogy idegen szerv van a testben, az immunrendszert épp ezért gyógyszerekkel megfelelő mértékben le is kell gyengíteni, hogy megakadályozzák a kilökődést. Ebben nagyon fontos az egyensúly megtalálása, ami hosszú időbe telik – tette hozzá.
A transzplantációs program eredményességének egyik kulcsa Lang György szerint a megszerzett tapasztalat hasznosítása. Százhatvan beteget Bécsben transzplantáltak, őket már hazánkban gondozták az orvosok. A bécsi programban való részvétel szükséges volt ahhoz, hogy megfelelő rutint szerezzenek, ami mára jobbá teszi az ellátást.