Egymilliárdért mondták meg, hogy nem szabad ittasan vezetni

Kétszer is megrendeltek olyan netes tananyagokat, amelyek minősége finoman szólva is megkérdőjelezhető.

Kovács Áron
2017. 08. 03. 7:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel 1 milliárd forintért rendelt meg netes tananyagokat a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) 2013-ban és 2015-ben is – szúrta ki a Közbeszerzési Értesítőben Hadházy Ákos, az LMP társelnöke. A dolog szépséghibája, hogy a képviselő szerint lényegében „ugyanazt a bóvlit vásárolták meg kétszer majd félmilliárd forintért”: egyszer 425 millió, másodszor 500 millió forintot fizettek a közlekedésbiztonsági, illetve KRESZ-felfrissítő tananyagokért.

Az NKH a képviselő érdeklődésére EU-s kötelezettséggel, a balesetek számának csökkentésével magyarázta a projekteket. A két külön beszerzésre az volt a magyarázat, hogy az egyik felnőtteknek, a másik pedig iskolás korú gyerekeknek szólt: az egyik a kreszfelfrissito.hu címen található, a másik pedig a tanuloknak.hu címen. A tananyagok még mindig elérhetők, de ma már nem hirdetik őket. Az NKH szerint több százezren használták őket, de a program Facebook-oldalának kevesebb mint kétezer követője van.

Hadházy szerint az az igazán bosszantó, hogy a tananyagok feltűnően hasonlítanak egymásra, ráadásul „semmitmondó, üres, igénytelen” anyagokról van szó. „Ezeket a fércmunkákat az egymilliárd töredékéből meg lehetett volna csinálni. Ha valaki ad mondjuk 20-20 milliót egy szövegírónak, egy grafikusnak és egy informatikusnak, akkor azok néhány hónap alatt ennél sokkal értelmesebb eredményt is kihozhattak volna” – jelentette ki az LMP-s politikus.

Itt egy példa, egy dia a felnőtteknek szánt, Kresz-felfrissítő, D kategóriás képzésből – ugyanez visszaköszön a B kategóriás változatban is –, amelyből kiderül, hogy veszélyes ittasan vezetni:

Ez pedig a gyerekeknek szánt képzésből való, és megtudhatjuk belőle, hogy a biztonsági öv fontos, és a Volvo fejlesztette ki:

Az NKH által megrendelt anyagokkal amúgy sem volt sok dolga a fejlesztőnek, mivel kísértetiesen hasonlító programokat piaci alapon is kínáltak már korábban is. Ez nem véletlen, hiszen az NKH-nak beszállító társaságok egy olyan cégcsoporthoz tartoznak, amelynek egyik tagja piaci alapon kínál netes Kresz-oktatást.

Az NKH tárgyalásos közbeszerzésein más nem is indult, csak a végül nyertes két cég: az E-Educatio Zrt. és a Max & Future Kft. Mindkettő közvetve a kiváló kormányzati kapcsolatokkal rendelkező Fauszt Zoltán érdekeltségébe tartozik. Az ő egyik cége fejlesztette ki a Neptun nevű, a felsőoktatásban használt nyilvántartó szoftvert, amelyet több százmillió forintból fejlesztettek tovább, hogy a közoktatásban is bevezessék. 

Hadházy Ákos szerint az NKH egyébként is nagyvonalúan bánik a pénzzel, például kétszer is 25 millió forintért rendezett rajzversenyt és családi napot a Müpában, közel 2 millió forintért íratott pr-cikkeket a Diplomata magazinba, és 23,8 millió forintért bízott meg egy céget az irattár rendezésével és az iratok selejtezésével.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.