Júliusban is a Fidesz számított a legelutasítottabb pártnak, a választók körülbelül negyede, 26 százaléka ugyanis semmiképpen sem szavazna a kormánypártra – derült ki a Jobbik-közeli Iránytű Intézet legfrissebb felméréséből. A kutatás szerint a Fideszt a szocialisták követik 16 százalékos elutasítottsággal, a DK-ra, valamint a Jobbikra a választók 12-12 százaléka nem voksolna semmiképpen. Nem tudja megítélni a kérdést a megkérdezettek 5 százaléka, 7 százalékuk pedig mindegyik pártot egyformán elutasítja.
Legnagyobb arányban, 28 százalékban az MSZP-t utasítják el a kormánypártok szavazói, majd a DK következik 21, a Jobbik pedig 19 százalékos elutasítottsággal. Kölcsönös az ellenszenv: az MSZP-szimpatizánsok 70 százaléka semmiképpen sem szavazna a Fideszre, 22 százalékuk azt is kizártnak tartja, hogy a Jobbikra voksoljon. A Jobbik-szimpatizánsok körében is a Fidesz–KDNP a legelutasítottabb 49 százalékkal, és sokan, 22 százaléknyian nevezték meg az MSZP-t, a DK 9 százalékkal következik. Az MSZP híveinél csak a Momentum- és DK-szavazók utasítják el jobban – 82, illetve 88 százalékban – a kormányzó pártot.
Semmiképpen nem szavazna a Fidesz–KDNP-re az LMP támogatóinak csaknem kétharmada, 64 százaléka, 21 százalékuk pedig ugyanígy vélekedik a Jobbikról is. A szocialisták elutasítottsága a zöld párt szimpatizánsainak körében 11 százalék.
A Magyar Nemzet megrendelésére készült felmérés szerint a Fidesz–KDNP szimpatizánsai nagyon elhivatottak, 38 százalékuk ugyanis nem tudott olyan pártot megnevezni, amelyre leadná voksát, ha kedvencére nem szavazhatna. Azok a kormánypártiak, akik elképzelhetőnek tartják másik párt támogatását is, leggyakrabban, 22 százalékban a Jobbikot említették másodlagos pártpreferenciaként, de néhányan, 9, illetve 8 százalékban az LMP-t és az MSZP-t is.
Nemcsak a Fidesz–KDNP táborán belül, hanem általában is elmondható, hogy a megkérdezettek a Jobbikot említették leggyakrabban, 12 százalékban a második kedvenc pártként. Nem sokkal marad el az LMP, a zöld párt ugyanis a megkérdezettek 9 százalékának jelentene alternatívát, az MSZP-t és a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot a választók 6 százaléka nevezte meg másodlagos pártpreferenciaként. A Fidesz–KDNP-re és a DK-ra 4-4, az Együttre és a Momentumra 2-2 százalék szavazna másodsorban. A teljes népességet tekintve a választásra jogosultak ötöde az általa támogatott párton kívül nem szavazna másik erőre.
Nem voksolna más pártra a Jobbik táborának 20 százaléka, ugyanakkor 18 százalék a Fidesz–KDNP-t, 17 százaléka pedig az LMP-t is alternatívának tartja. Az MSZP támogatóinak 26 százaléka a Jobbikra, 22 százaléka a DK-ra, 18 százaléka az LMP-re voksolna másodsorban. Megállapítható a kutatás alapján, hogy a választás előtt nyolc hónappal megcsontosodtak az erőviszonyok, a pártokról kialakult vélemények – az elutasítottság és a támogatottság tekintetében is – szinte változatlanok maradtak.