A harmadik vagy további gyermeket vállaló családok jelzáloghitel-tartozásából gyermekenként egy-egy millió forintot vállal át az állam 2018. január 1-jétől – ismertette csütörtökön Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára budapesti sajtótájékoztatóján azt a döntést, amelyet a szerdai kormányülésen hoztak meg a miniszterelnök által már májusban – más családtámogatási intézkedésekkel együtt – bejelentett kedvezmény részleteiről.
A kedvezmény a már meglévő, illetve a jövőben felveendő jelzáloghitelekre is vonatkozik, azok a családok vehetik igénybe, ahol a harmadik vagy a további gyermek 2018. január 1. után születik, illetve már a várandósság 12. hetétől igényelhető a tartozás egymillió forintos csökkentése. A korábban született gyermekeknél nincsen felső korhatár, a hiteltartozás csökkentése akkor is igényelhető, ha az idősebb gyermek már nagykorú.
Az intézkedésre a jövő évre 17 milliárd forintot terveztek – közölte az MTI tudósítása szerint Novák Katalin –, vagyis 17 ezer gyermek születésével számolnak. Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára a sajtótájékoztatón ugyanakkor azt mondta: a keret felülről nyitott, vagyis lehet növelni, ha nagyobb lenne az igény.
Ez némileg optimista várakozás: a KSH részletes adatai a gyermekek születési sorrendjéről csak 2015-ről állnak rendelkezésre. Ezek szerint abban az évben nagyjából 19 ezer harmadik vagy további gyermek született Magyarországon. Ez a szám nagyságrendileg nyilván nem változik évről évre, de nem biztos, hogy minden családnak van jelzáloghitele, amelyből igénybe veheti a támogatást.
A korábban, még a rendelet kihirdetése előtt felvett jelzáloghiteleknél mind a lakáscélú, mind a szabad felhasználású kölcsönnél igénybe vehető a csökkentés, a kihirdetés után felvettek esetében azonban csak a lakáscélú jelzáloghiteleknél. Az állami támogatást a pénzintézményeknél kell igényelni, és az előtörlesztési díjat is az állam fizeti meg az adós helyett a bankoknak.