Rendkívüli ülésen tárgyalnák a devizahitelesek ügyét

A Fidesz–KDNP képviselőcsoportja nem vesz részt az MSZP és az LMP által kezdeményezett ülésen, mert Soros György.

Lőrincz Tamás
2017. 08. 03. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az LMP csatlakozott az MSZP rendkívüli parlamenti ülés összehívásáról szóló kezdeményezéséhez – közölte Hadházy Ákos, a párt társelnöke. A szocialisták annak érdekében kezdeményezték a rendkívüli parlamenti ülés összehívását július közepén, hogy módosítsák a felsőoktatási törvényt, miután az Európai Bizottság (EB) újabb szakaszba léptette az ügyben Magyarország ellen megindított kötelezettségszegési eljárást. Hadházy Ákos csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, támogatják az ülés összehívását, és javaslatot tettek a napirend kiegészítésére annak érdekében, hogy a devizahitel-károsultak kilakoltatását a lehető leghamarabb felfüggesszék.

Tavaly – mint ahogyan arról korábban beszámoltunk – rekordot döntött a kilakoltatások száma, az ingatlan birtokba adások mértéke március és december között meghaladta a 3100-at. Összehasonlításképpen: 2012-ben egész évben „mindössze” 700 ingatlant adtak birtokba, 2013-ban pedig „csak” 550-et. A részleges kilakoltatási moratórium után pedig 2015-ben már 2300-ra nőtt a lakáskiürítések, idén pedig várhatóan tovább emelkedik az utcára kerülő családok száma. Jegybanki adatok alapján rövidtávon 60 ezer jelzáloghiteles otthona kerülhet veszélybe, ha az adósok és a bankok nem tudnak megegyezni. A Magyar Nemzeti Bank ajánlása szerint a hitelintézeteknek tavaly ősszel kellett – még egyszer utoljára – megkeresniük a nem fizető adósokat, hogy megállapodjanak velük a tartozás rendezéséről. Így 2016 végéig 72 ezer adóst kerestek meg a hitelintézetek, de közülük csupán 4000-rel sikerült megegyezniük.

Hadházy Ákos szerint a kormány nem oldotta meg a devizahitelesek problémáját, tett ugyan lépéseket, de azoknak segített, akiknek a legkevésbé volt szüksége erre. Az országgyűlési képviselő a kilakoltatási moratórium határidejéről azt mondta, annak addig kell tartania, amíg a devizahitelesek problémája meg nem szűnik.

A szocialisták javaslata szerint augusztus 21-én lenne a rendkívüli parlamenti ülés, amelynek összehívásához negyven képviselő aláírása szükséges. Miután az MSZP-frakció jelenleg csak 28 tagú, az LMP-s képviselők pedig öten vannak, így további támogatókat kell majd gyűjteni. Ez egyébként nem is reménytelen, a jobbikos Z. Kárpát Dániel ugyanis korábban lapunknak azt nyilatkozta, támogatják az LMP javaslatát. Közölte, egyetért vele, hogy azonnali kilakoltatási moratóriumot kell bevezetni. Egyelőre azonban nem kaptak hivatalos felkérést a rendkívüli ülés támogatására, így még nem született arról döntés, hogy aláírják-e az összehíváshoz szükséges íveket – közölte lapunkkal a párt sajtóosztálya.

Korábban Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője sem zárkózott el az ötlettől, ma azonban a Fidesz–KDNP közölte: nem vesznek részt az MSZP és az LMP által kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülésen. Közleményükben azt írták: „Soros György a helyi embereivel akarja összehívatni” a magyar Országgyűlést, hogy eltöröltesse a „lex CEU”-t és a „törvények fölé helyezze a Soros-egyetemet”. A pártszövetség szerint a devizahiteleseket a baloldal sodorta bajba, „és még a polgári kormány devizahiteleseket segítő intézkedéseit sem támogatta”. – A Fidesz–KDNP képviselőcsoportja nem fog elmenni a Soros által összehívott ülésre – tették hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.