Közvetlenül nem jelent veszélyt az egészségre a Városligetben a Petőfi Csarnok bontási területén talált kötött formájú azbesztcement – közölte a Városliget Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
A Petőfi Csarnok bontási területén talált azbesztcement azonos azzal, amely Budapest vízvezeték-hálózatának mintegy 40 százalékban is megtalálható – írták. A bontási munkálatok során feltárt, azbeszttartalmú építőanyagokat 2017 elején szakszerűen, biztonságosan, a jogszabályoknak megfelelően szállították el hivatásos azbesztmentesítők – olvasható a közleményben.
Az azbeszt vizsgálatát végző akkreditált labor vezetője, Czap Zoltán, a Kör-Ker Kft. ügyvezető igazgatója a közlés szerint megerősítette, hogy „a minta az azbesztnek nem a belélegezhető, közvetlenül élet- és balesetveszélyes válfaja, hanem a városban mindenütt előforduló, kötött változata”.
Sághi Attilát, a Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettesét idézve azt írták, hogy a felújítással valamennyi korábban használt, elavult vagy egészségre ártalmas technológia eltűnik a Városligetből.
Hangsúlyozták, hogy a Petőfi Csarnok területen még nem fejeződtek be a bontási munkálatok, hiába tűnt el a látható épület, a közműveket el kell távolítani, a talajt pedig rekultiválni. Ezért van elkerítve a terület, ezért balesetveszélyes a helyszínen tartózkodni.
A Ligetvédők nevű csoport szerdán közölte, hogy augusztus közepén mintát vettek a Petőfi Csarnok bontási területén lévő törmelékből, és azt egy független azbesztmentesítő céggel vizsgáltatták meg. Mint írták, az eredmény szerint a minta fehér és kék azbesztet is tartalmaz. Hozzátették: minden nap készítettek felvételeket a munkálatokról, és megfigyelésük során alig tapasztaltak arra utaló jelet, hogy megfelelő azbesztmentesítő tevékenység folyna a bontási területen.