91 szociális intézmény nem felel meg a feltételeknek, mégis működhet

Az Emmi felháborodva tiltakozott a törvénytelen jelző ellen, de a lényeg ugyanaz: nincs pénz az ágazatban.

MN
2017. 09. 22. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országszerte 91 bentlakásos szociális otthon nem teljesíti a működés törvényi minimumfeltételeit, ezért nincs állandó működési engedélye – derül ki abból a listából, amelyet Szél Bernadett, az LMP társelnöke kért ki. A Népszava cikke szerint a legtöbb helyen nem tudják garantálni az egy bentlakóra jutó, hat négyzetméteres alapterületet, a maximum négyágyas szobákat, nincs elegendő vécé és zuhanyzó, és szinte mindenhol kevés a szakképzett gondozó.

A nyár elején a gödi TopHázban megkötözött gondozottak ügye a nemzetközi sajtóba is bekerült, most pedig a 350 pszichiátriai beteget csak ideiglenes engedéllyel ellátó táplánypusztai intézményről derült ki, hogy tarthatatlanok az állapotok. Székely László, az alapvető jogok biztosa hétfőn megjelent jelentésében ismét figyelmeztette a humán tárcát arra, a hosszú évek óta állandóan meghosszabbított ideiglenes működési engedélyek csak elfedik, hogy a bentlakóknak nincs esélyük a méltó emberi életre.

Az LMP szóvivője, Kanász-Nagy Máté arra szólította fel a kormányt, hogy adjon több pénzt a szociális szféra intézményeinek az emberhez méltó gondozási körülmények megteremtéséhez, gyorsítsa fel a nagy létszámú intézmények felszámolását, a kisebb lakóotthonok kialakítását, és az otthon ápolás anyagi elismerésével segítse azokat a családokat, amelyek felvállalják a sérült családtag gondozását.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felháborodva tiltakozott a törvénytelen jelző ellen, és eltolta magától a felelősséget, amikor az LMP felszólítására kiadott válaszközleményben azt írta: „a szociális intézmények felügyeletét és ellenőrzését a kormányhivatalok végzik, amennyiben bebizonyosodik egy intézményről, hogy törvénytelenül működik, a kormányhivatal dönt az azonnali bezárásról”.

A bezárás persze nem lehetséges, hiszen ellátatlanul maradnának a gondozottak, ezért inkább kétévente beírják a működési engedélyeket rögzítő rendszerbe, hogy „az időtartam típusa: ideiglenes hatályú”, az ellenőrzési listákon pedig azt szerepeltetik, hogy „az ellenőrzést végző szerv nem tette nyilvánossá az ellenőrzés megállapításait”. A valódi megoldáshoz ugyanis költségvetési támogatás kellene.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.