A Néprajzi Múzeum helyére költözik a Kúria és a Legfőbb Ügyészség

A szándéknyilatkozat szerint az intézmények együttműködnek, és létrehozzák a Kúria Épület Projekt elnevezésű szervezetet.

MN
2017. 09. 13. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a Kúria elnöke, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) vezetője és a legfőbb ügyész szerdán Budapesten arról, hogy a Kúria és a Legfőbb Ügyészség visszaköltözik eredeti, Kossuth téri épületébe – tájékoztatta az MTI-t a Kúria sajtótitkársága és az OBH.

Az OBH közleményében az áll: a kormány tervei alapján az egykori budapesti Igazságügyi Palota (amely jelenleg a Néprajzi Múzeumnak és a Politikatörténeti Intézetnek ad otthont) rekonstrukciójával a Kúria visszaköltözik eredeti épületébe, ahol a Legfőbb Ügyészség is helyet kap. A nyilatkozat arról rendelkezik – tette hozzá közleményében a Kúria –, hogy az intézmények együttműködnek, és létrehozzák a Kúria Épület Projekt elnevezésű szervezetet, amelynek feladata érdekeik képviselete és egyeztetése az épület rekonstrukciójánál.

A Kúria a magyar államszervezet egyik legrégibb létező intézménye – emelte ki a tájékoztatás szerint az ünnepségen elmondott beszédében Darák Péter, a Kúria elnöke, utalva arra, hogy a legfőbb bírói fórumot 1723-tól ezen a néven említették.

A Kúria elnöke felidézte, hogy a második világháború után a kommunista diktatúra a történelmi intézményt „bosszúból megszüntette, és száműzte” a neki épített épületből. Csodának nevezte, hogy a Kúria fél évszázad után újra beköltözhet régi épületébe. A legfőbb bírói fórum vezetője elmondta, a szándéknyilatkozat aláírása az első lépés a visszaköltözéshez vezető úton.

A közleményekben idézték Polt Péter legfőbb ügyészt is, aki beszédében rámutatott arra, hogy a Legfőbb Ügyészség és a bíróság elhelyezése egy épületben az igazságszolgáltatás egységét jelképezi, amelyben az ügyészi szervezet az igazságszolgáltatás fontos közreműködője.

Handó Tünde, az OBH elnöke azt mondta: közös törekvés, hogy az Igazságügyi Palota visszanyerje eredeti rendeltetését. „Szimbolikus jelentősége van, hogy a nemzet főterén újra megjelenhet az alkotmányos hatalmak, a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom egysége” – tette hozzá.

Felidézték: Orbán Viktor miniszterelnök a 2012-ben, az újra életre hívott Kúria első teljes ülésén jelentette be, hogy a legfőbb bírói fórum visszaköltözhet a Kossuth Lajos téri Igazságügyi Palota épületébe. Az épületet Hauszmann Alajos tervezte eklektikus stílusban, az építkezés 1893-tól 1896-ig tartott.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.