Ötvenhárom országából több mint 600 szakember és döntéshozó egyeztet a következő napokban az egészségügy helyzetéről és a prioritásokról az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális bizottságának hazánkban tartott, 67. ülésén.
Az eseményen elhangzó nyitóbeszédét Orbán Viktor miniszterelnök – mint azt megszokhattuk – a migránsokkal kapcsolatos nézetei sulykolására is felhasználta. Mint mondta, a világ vitáinak középpontjában ma a nemzetállamok és a globalizmus konfliktusa áll. Az ülésen részt vevők is egy, a globális intézményeket gyakran bíráló ország vendégei, és a magyarok is egy ilyen vita középpontjában állnak – utalt ezzel hazánk vitatott migrációs politikájára is. Kiemelte: meg kell védeni a szabadságunkat a birodalmak politikai törekvéseivel szemben.
Orbán Viktor elmondta: miközben globális szinten a világ népességének növekedése okoz kihívásokat, addig regionális szinten, Európa számos országában a népességfogyás jelenti a legégetőbb problémát. Egy ponton ez a két kihívás összeér, és alkot egy újabbat, ami a tömeges migráció. – A magyar álláspont az, hogy a bajt ott kell megfékezni, ahol keletkezett, nem pedig a nyakunkba venni. A segítséget kell oda vinni, ahol baj van. Európában ugyanis minden megvan ahhoz, hogy segíteni tudjunk: kiváló orvosok, háttértudás és gazdasági erőforrás is – sorolta Orbán Viktor.
A migrációval kapcsolatos gondolatai után a miniszterelnök hosszan beszélt a hazai népegészségügyi akciótervről. Elmondta: kiemelten kezelik a dohányzás elleni küzdelmet, ugyanis 2010-ben hazánk világelső volt a tüdőrákos megbetegedések tekintetében. Ezért pedig a szakemberek szerint 90 százalékban a dohányzás felel, így szigorításokat vezettek be, például ezért tilos zárt térben dohányozni. Évente egyébként 33 ezer olyan haláleset történik, amelyet rosszindulatú daganat okoz, ez az összes halálozás egynegyede. A miniszterelnök szerint egyebek mellett a szűrővizsgálati rendszerrel próbálják megállítani a tendenciát.
Arról azonban nem esett szó, hogy a daganatos megbetegedések miatti halálozások drasztikusan magas számát az is okozza, hogy a betegellátás távolról sem gyors és gördülékeny. Hiába készül el hamarabb egy CT vagy MR, ha a szakorvoshoz vagy más diagnosztikai vizsgálatra várni kell – gyakran heteket, hónapokat. Sőt helyhiány miatt a terápiát sem mindig lehet azonnal elkezdeni, és az innovatív gyógyszerek befogadására is éveket kell várni.