Már egyetlen tanítási nap után látszik, milyen pártállami módszerekkel működik a Fidesz oktatási rendszere, emiatt a Botka-kormány 2018-tól megszünteti ezeket a közoktatásban – áll az MSZP országos központjának közleményében.
Mint fogalmaznak, központi eligazítást tartva parancsba adták az iskolaigazgatóknak, ki mondhat beszédet a tanévnyitókon, kinek tilos – mint ahogy azt a Hatvani Tankerületi Központ vezetője tette. Számtalan iskolában politikai alapon történt az igazgatók kinevezése: az alkalmas jelölt helyett az lett a vezető, aki fideszes.
Hozzáteszik: olyan is előfordult, hogy a hatalom számára kényelmetlen vezetőt mondvacsinált indokkal leváltották – ez történt például a pásztói Mikszáth Kálmán Líceum igazgatóhelyettesével, akit egy késve leadott vagyonnyilatkozatra hivatkozva mozdítottak el posztjáról, holott mindenki tudja, hogy a rosszul megfizetett pedagógusok semmilyen gazdasági ügyben nem dönthetnek.
„A Botka-kormány 2018-tól visszaadja az iskolák önállóságát, és kitiltja a politikát az oktatási intézményekből. A tanítók, tanárok, óvónők nem az állam alattvalói, hanem a partnereink lesznek. Hagyjuk, hogy a gyermekeinket szolgálják, ne az államot! Tudjuk, hogy Magyarország jövője a pedagógusok kezében van. Ehhez a szép, de nehéz munkához a Botka-kormány minden segítséget meg fog adni” – írják.
Az iskolák működési feltételei teljes mértékben biztosítottak – ezt viszont már az oktatási államtitkár mondta az MTI-nek, kiemelve, hogy nő a pedagógusok anyagi megbecsülése. Palkovics László utalva az intézményfelújítási programokra, úgy fogalmazott: lesznek ugyan kényelmetlenségek, de ilyen nagyságrendű fejlesztés még nem történt.
Hozzátette: részben uniós forrásból megvalósuló 81,5 milliárd forintos programról van szó, amelynek keretében nem csupán infrastrukturális fejlesztések szerepelnek, hanem tanulást segítő eszközök beszerzése is.
Külön említette az energetikai beruházásokat, a költségvetési forrásból finanszírozott úgynevezett ttt-programot, amely tanuszoda-, tanterem-, tornaterem-felújításokat céloz, valamint az uniós támogatásból, 45 milliárd forintból megvalósuló informatikai fejlesztéseket.