Bár Jamaika nem tartozik a világ pénzügyi központjai közé, idén három hónap alatt négyszer is elutaztak oda a Magyar Nemzeti Bank dolgozói – írja a 24.hu a Spät Judit, az Együtt elnökségi tagja által a jegybanktól közérdekűadat-igénylésére kapott adatok alapján. Ebből egyebek mellett az is kiderül, hogy volt olyan MNB-dolgozó, aki az utazással együtt tizenhat napot töltött a karibi szigeten.
Az még furcsábbá teszi ezt a több mint kéthetes, a jamaikai Montego Bayt célba vevő utat, hogy a kérdéses időszakban, április 1-je és 16-a között a 24.hu nem talált olyan gazdasági konferenciát vagy egyéb rendezvényt, amely indokolhatná egy jegybanki dolgozó ott-tartózkodását. A több mint kéthetes utazás kétmillió forintba került, ennek a fele az útiköltség volt. Ezt megelőzően, februárban egy hétnapos út helyszíne volt Montego Bay, annak összköltsége kicsivel meghaladta az egymillió forintot.
Májusban valóban rendeztek egy számottevő nemzetközi rendezvényt Jamaikában, de ez alkalommal is több időt töltött ott a négy MNB-alkalmazott, mint amennyi ideig a konferencia tartott. Az Értékpapír-felügyeletek Nemzetközi Szervezete (IOSCO) éves ülését rendezték ott május 14-e és 18-a között, két jegybankos már május 10-én elindult, két társuk viszont csak május 13-án szállt repülőre Budapesten, és végül együtt tértek haza 21-én. A tizenkét, illetve kilencnapos út 4,8, illetve 3,4 millió forintba került.
A jegybank magyarázata szerint jövőre Magyarország, a Magyar Nemzeti Bank fogja megrendezni az IOSCO éves konferenciáját, így a részvételre már nem kell költeni. Az MNB szerint az eseményre első alkalommal kerül sor a közép-európai régióban, így rendezési jogának elnyerése jelentős diplomáciai siker. Az IOSCO állítólag minden esetben elvárja a következő évi házigazda jelenlétét, aktív megfigyelését az előző konferencia szervezésében, illetve lebonyolításában, ezért kellett tovább Jamaikában maradniuk az MNB embereinek.
2016 májusában Limában rendezték a szervezet ülését, oda két embert küldött ki az MNB. A május 8-a és 12-e közötti rendezvényre egy nappal korábban indultak, és egy nappal a zárása után érkeztek haza Budapestre, ami teljesen érthető. Így is 3,7 millió forintot emésztett fel az út. Az igazán durva ebben az útiköltség: kis híján 3 millió forint volt a két oda-vissza repülőjegy, vagyis fejenként egy utazás 750 ezer forintot tett ki.
A jamaikai és perui utak mellett is akadnak említésre méltó tételek a listában. Egy másik kedvelt turistaparadicsomot, egyben konferencia-központot, a hawaii Honolulut is meglátogatta valaki idén márciusban az MNB képviseletében. Az egyhetes utazás 1 millió forintba került, ennek csaknem a fele volt a repülőjegy. A Magyar Nemzeti Bank válasza szerint az intézmény munkatársa, a speciáliskompetencia-igazgatóság főosztályvezetője a Digital Crimes Consortium (DCC) rendezvényén vett részt, amelyen a világ legfontosabb bűnüldöző szervei – Interpol, FBI, nemzeti hatóságok –, specializált cégek, és az it-biztonsági szakma vezetői és szakértői vannak jelen.