Mintegy húsz perccel az első magyarországi egyetem alapításának 650. évfordulója tiszteletére rendezett PTE650 elnevezésű ünnepség hivatalos délelőtt tíz órai kezdete előtt érkezett meg a pécsi Kodály Központba Orbán Viktor miniszterelnök.
A kormányfőhöz nem engedték közel a sajtót, mintegy ötven fideszes aktivista várta, szinte kizárólag nyugdíjasok. A kormányfő értesüléseink szerint humorosan meg is jegyezte, hogy ő tanévnyitóra érkezett.
Ezzel szemben az MTI azt írja, ünneplő tömeg fogadta Orbán Viktor. Az egyetemi program kezdete előtt a miniszterelnök azt mondta, hogy a város nincs jó költségvetési helyzetben, ezt meg kell oldani; ennek van egy tudása, hogy hogyan kell csinálni. „Aki megcsinálta a bajt, az csinálja meg a rendet is” – szögezte le Orbán, aki ugyanakkor hangsúlyozta: a kormányra lehet számítani és „mi a pécsi emberek mögött fogunk állni”. „Legyenek kedvesek, és támogassanak bennünket” – mondta a miniszterelnök.
Bódis József, a PTE rektora volt az első, aki beszédet tartott, ő azt mondta, hogy az első magyar egyetemre emlékezve a magyar felsőoktatás születését is ünneplik. „Információrobbanásban van a világ, a felsőoktatásban sok minden, az elvek változatlanok, ami biztosan változott, az a tartalom, amit átadnak a diákoknak, és a tematika, amellyel átadják.” Kiemelte, hogy a 650 éves jubileumra alapított Nagy Lajos Király-díjat egy olyan szervezet kapja, amely rengeteget tett a pécsi oktatásért és felsőoktatásért, ez pedig a Pécsi Egyházmegye.
A Kodály Központban, a magyar felsőoktatás napján megtiltották a telefonos videózást, illetve az élő Facebook-közvetítést is, minderről csak akkor szóltak, amikor Orbán Viktor kezdett beszélni.
Pécs városa a magyar tudományos élet erőcentruma – mondta beszéde kezdetén Orbán Viktor. A miniszterelnök kijelentette, hogy az idei tanévben országszerte több mint negyedmillió hallgatónk lesz, és soraikban a jövő professzorai, miniszterei, könnyen lehet, hogy egyik-másik miniszterelnök-jelöltjei ülnek.
Hozzátette: mi, magyarok hagyományosan arra neveljük gyermeikeinket, hogy – ha kell – képesek legyenek ellent mondani, valamint többet, mást és jobbat akarjanak annál, amire mi vagyunk és voltunk képesek.