„Ez Tarlós” – fogadta egy mobil gátat formázó transzparens a demonstrálókat, akik vasárnap délután a fővárosi Madách téren gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a Római-partra tervezett védmű megépítése ellen. A Fővárosi Közgyűlés ugyanis szerdán dönthet az árvízvédelmi beruházás megkezdéséről; a műtárgy a jelenlegi tervek szerint változatlanul a fás Duna-part mentén épülhet meg. A Greenpeace és a Római-part megóvásáért összegyűlt néhány száz civil továbbra is azt sérelmezi, hogy az évek óta húzódó tiltakozás ellenére Tarlós István főpolgármester nem foglalkozik érveikkel, hogy a Nánási út mentén alakítsák ki a gátat.
A témában csütörtök délután 14 órakor közmeghallgatást tervez a főváros. Gadó György Pál aktivista szerint a munkaidő közepére szervezett fórum mindössze színjáték, ugyanis arra számítanak, hogy a kormánypárti többség szerdán megszavazza a Tarlós által támogatott tervet. Mindezt úgy, hogy egyre több bizonyítékot tudnak felmutatni arra, nem jó megoldás a városvezetés által szorgalmazott nyomvonal – tette hozzá. Tosics Iván városfejlesztési szakember beszédében emlékeztetett rá, hogy összetett, tájépítészek, környezetvédők és szociológusok által készített alternatív megoldást is készítettek, de azt is semmibe vette a főváros. Tapasztalata szerint a főpolgármester tanulmányok sorozatát rendelte meg az évek során, amelyek mind a vízparti védmű építését igyekeznek alátámasztani, miközben más megoldásokat nem vettek figyelembe. „Nem a gát ellen harcolunk” – mondta Tosics Iván, hozzátéve, hogy csupán értelmes és demokratikus vitát akarnak a mobil gát helyéről. Ugyanakkor szeretné, ha minden, erőből meghozott döntést visszavonnának.
„Nem a Földet kell megvédeni, hanem az embereket a rossz környezetpusztító döntésektől, Tarlóst Istvánt saját magától” – mondta beszédében Kaprinyák Szilvia, a civil mozgalom egyik vezetője. Tapasztalata szerint a közgyűlésben a képviselők gép módjára szavaznak, ezért arra biztatta a tiltakozókat, hogy minél többen legyenek jelen a közgyűlés napján a városházánál. Lapunk kérdésére egy aktivista elmondta, már 18 ezer aláírást gyűjtöttek petíciójukhoz, hogy a városvezetés vegye figyelembe javaslataikat.