Nem sokat vesződhetett október 23-i beszéde megírásával a miniszterelnök – mint egy korábbi cikkünkben jeleztük, Orbán Viktor alapvetően maga írja a beszédeit (bár kap felkészítő anyagokat a Miniszterelnökségtől és a Rogán Antal vezette propagandaminisztériumból is), mégpedig általában az elmondásuk előtti este önti végleges formába, és még a legközvetlenebb bizalmasainak sem mindig mutatja meg a végső változatot, így gyakran a Fidesz-vezetőket is a helyszínen éri meglepetés egy-egy nagyobb vihart kavaró mondat hallatán.
Az október 23-i miniszterelnöki beszéden nyugodtan elbóbiskolhattak volna az esetleges aggodalmaskodók, gyakorlatilag semmi olyat nem hallottak a „Homo brüsszelikuszon” kívül, amit ne hallhattak volna már akár évtizedek óta lassan.
A „sötét oldal” mint az ellenfél ellenséggé transzferálása például már olyannyira régóta jellemző a Fideszre, hogy egy már régen visszavonuló egykori szocialista vezető politikus mesélte munkatársunknak, Kövér Lászlónak már az 1990-es választások idején az volt a kedvenc szavajárása, hogy „a világ olyan, mint a Star Wars: vannak a jók, és van a sötét oldal”. Ezt a gondolatot Orbán Viktor is kedvelte. (A beszéd Star Wars-os vonatkozásaival mi is foglalkoztunk.) Nagy nyilvánosság előtt a motívum egy 2002. januári kampánygyűlésen jelent meg, amikor a miniszterelnök arról beszélt, „nem szabad hagyni, hogy a múlt sötét erői még egyszer előjöjjenek, végképp rájuk kell csapni az ajtót”. (Négy hónappal később elveszítette a választást.) Most még a „feszegetik az egyszer már bezárt ajtót” párhuzam is előjött, csak most nem a „kommunistákra”, hanem a „globalizmus erőire” vonatkoztatva.
Nincs semmi újdonság abban a felhívásban sem, hogy nem dőlhetünk hátra, hiába állunk jobban, mint az ellenfél/ellenség. Olyannyira, hogy ezt nagyjából minden fontosabb frakcióülésen hosszasan sulykolja a hallgatóságába a miniszterelnök, legutóbb Velencén beszélt erről, de különösen az egyéni képviselőknek sokszor az „agyukba vésik” ezt a Fideszben. Orbán Viktor Fidesz-elnökségi üléseken is rendszeresen mondja forrásaink szerint, hogy nyert helyzetből is könnyen el lehet veszíteni egy választást, mindig az utolsó pillanatig kell teljes erőből küzdeni.
A választási kampány közeledtével a hasonló panelek minél gyakoribb előfordulására számíthatunk majd.