Áldás, békesség: köszöni a kormány segítségét a református egyház

Megújította a református egyházi zsinat a kabinettel kötött szerződést: a kormányzati támogatás tízmilliárdokban mérhető.

MN
2017. 11. 22. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinata jóváhagyta a kormány és az MRE közötti új megállapodást, amelyet október 4-én írtak alá. A testület erről szerdai tanácskozásán, zárt ülésen döntött, írja az MTI.

A zsinati nyilatkozat szerint az egyház köszönetét fejezi ki a kormánynak, hogy elfogadta az MRE kezdeményezését a korábbi, 1998-ban kötött megállapodás megújítására. A zsinat emellett

köszönetet mondott a tárgyalásokat lefolytató kormányzati szerveknek, a minisztériumok és államtitkárságok munkatársainak, a minisztereknek, valamint Magyarország miniszterelnökének

azért, hogy a kormány a korábbi megállapodás megújításával is kifejezi: nagyra értékeli a református egyház szolgálatát, elismeri, hogy jelentős részt vállal a közfeladatok ellátásában, a közösségek szervezésében és a közjó előmozdításában, illetve üdvözli az MRE társadalomszervező és közéleti törekvéseit.

A „nagyra értékeli” fordulat szó szerint is érthető, a kormány ugyanis több tízmilliárdos nagyságrendben, fejlesztési támogatások tucatjaival segíti a reformátusokat: karácsony előtt 118 milliárd forintot ítéltek meg a hazai egyházaknak. Ebből 24 milliárdot kapott az MRE – a keret nagy része a katolikus egyháznak jutott –, idén pedig megvásárolták számukra a Királyi Zálogház épületét is,  amit Lázár János minisztériuma piaci ár felett, 11 millió eurós áron szerzett meg a Zárójel.hu szerint. És ezzel még nem zárták el a pénzcsapot, hiszen négymilliárdos állami támogatással épülhet református iskola Fehérgyarmaton.

Bogárdi Szabó István, az MRE lelkészi elnöke a zsinati ülést megnyitó beszédében szintén köszönetét fejezte ki a kormánynak a reformáció emlékéve programjainak támogatásáért -erre egyébként mintegy 300 milliós keret állt rendelkezésre. 

A püspök szólt a református egyház helyzetéről a Református Egyházak Világközösségén (REV) belül, és az egyház ökumenikus kapcsolatairól is. Ezek szerinte „összességében működnek”, egy-két esetben azonban „egysíkúak” és „hiányzik belőlük a partnerség”, mintha a magyar egyháznak a világszervezeten belül csak annyi volna a dolga, hogy elfogadja és aláírja azt, amit elé raknak.

Bogárdi Szabó István emellett javasolta lelkipásztorok kötelező mentálhigiénés szűrését is. Szerinte a lelkipásztorok és családjuk „kiemelten veszélyeztetett közösség”, és noha

az egyház sok mindent tesz a lelkipásztorok lelki és mentális egészségének megőrzéséért, mégis előfordul közöttük is az önpusztítás, az öngyilkosság.

Hozzátette: az egyház hosszú ideje számos programmal, szűrővizsgálattal, lelki gondozással segíti a lelkipásztorok egészségének megőrzését. Ugyanakkor a református püspök szerint vissza kellene tenni a lelkészekről szóló törvénybe azt a tíz éve kivett passzust, amely szerint „a lelkészi életpályamodellhez hozzá kell tartoznia egy mentális alkalmassági vizsgálatnak is”.

„Amíg az önkéntesség elve alapján működik a szűrés, csak az önpusztítás végeredményeivel tudunk szembesülni” – fogalmazott a zsinat lelkészi elnöke.

Bogárdi Szabó István arra kérte a zsinatot, hatalmazza fel az elnökségi tanácsot arra, hogy vizsgálja meg a különböző szintű egyházkormányzati intézkedéseket a lelkipásztorok gondozása területén, és tegyen javaslatot a további szükséges lépések kidolgozására a zsinat következő ülésén.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.