Magyarok fejleszthetik a világ első okostársasházát

A magyar startup cég találmánya egységes rendszerként kezeli az okoslakások tucatjait, akár egy lakóparkot is működtethet.

MTI
2017. 11. 06. 6:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy magyar startup, a Chameleon Smart Home fejlesztésével a világon elsőként jöhetnek létre okosotthonokkal kommunikáló okostársasházak vagy akár okoslakóparkok, az ingatlanberuházók pedig az eddigieknél jóval olcsóbban kínálhatnak okosmegoldásokkal társasházi lakásokat – közölte hétfőn a fejlesztést létrehozó Chameleon Smart Home.

A Chameleon tulajdonosa, Szarvas Péter szerint a fejlesztés forradalmasíthatja az okosotthonok nemzetközi piacát azzal, hogy kapcsolódni tud a legtöbb nagy gyártó rendszereihez, elfedi a gyártók közötti kommunikációs problémákat, és nem csak az egyes lakásokat, de az egész társasházat egy rendszerként kezeli, gyakorlatilag előkészíti a lakásokat bármilyen smarthome-megoldás bevezetésére.

Az okosotthonok (smarthome) piaca évről évre gyorsan fejlődik, a lakásban vagy házban működő valamennyi rendszert összehangoló, központilag és távolról is irányítható technikai és innovatív megoldások egyre népszerűbbek. A cég azzal számol, hogy az okosotthonok 5 milliárd forintra becsülhető belföldi piacának növekedési üteme 2017–21 között átlagosan évi 59 százalékos lehet, a 2,6 milliárd eurós európai piac pedig 14,1 milliárd euróra bővülhet 2020-ra.

A Chameleon Smart Home tömeggyártása elindult, megkezdődött a technológiát is alkalmazó első magyar okostársasház építése, és megérkeztek az első megrendelések Európából és az Egyesült Államokból is. Texasban például 42 ezer lakást „okosítanának” a Chameleonnal, egy német befektetőcég pedig kizárólagos forgalmazási szerződést kötne a céggel a rendszer értékesítésére az osztrák, német és svájci piacokon. A világon egyedülálló fejlesztés iránt magyar telekommunikációs és áramszolgáltató cégek is érdeklődnek, a szolgáltatás hamarosan havi díjas előfizetéssel is megrendelhető lesz. 

Az értékesítést még idén elkezdik Németországban, Ausztriában és Svájcban, 2019-ben pedig a tervek szerint az Egyesült Államokban is piacra lépnek. 

Az okosházrendszerek zárt ökoszisztémák, mert a gyártók arra törekednek, hogy eszközeiket a saját infrastruktúrájukon használják, így más rendszer kiépítésekor a rendszer teljes cseréje szükséges. A Chameleon Smart Home ugyanakkor átjárást biztosít a különböző gyártók rendszerei és eszközei között, típusfüggetlen megoldás. A cég szakemberei előkábelezik a lakásokat, kapcsolók, konnektorok, vezérlők mögé építik be eszközeiket, ezzel olyan alapot biztosítanak, amelyre a későbbiekben a vevők igényeinek megfelelően lehet egyedi, de egymással kommunikáló okoseszközöket telepíteni. Akár több, teljesen különálló rendszer funkcióit, eszközeit képesek egyetlen közös platformon kezelni. A cég szerint az újítással akár 40 százalékkal is csökkenthető egy-egy lakás egyedi „okosításának” költsége.

A komplex számítógépes rendszer hatékonyan, egyéni igények szerint képes működtetni az otthonok fűtési és hűtési rendszerét, világítását, az árnyékolástechnikát, a biztonsági rendszereket és a legkülönfélébb – akár kerti vagy audiovizuális – technikai eszközöket is. így az egész társasház közösségi terei, funkciói elérhetőek.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.