A választópolgárok felének nincs érettségije

A felnőtt lakosság 55 százaléka fejezte be a középiskolát, de megyénként eltérőek az arányok.

MN
2017. 12. 17. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb KSH-felmérés szerint tavaly a legalább 18 évesek 55 százalékának volt érettségije Magyarországon. Az arányok változóak: 19 megyéből 11-ben a felnőttek meghatározó része nem rendelkezik érettségivel.

A munka- és képzőhelyek száma és minősége miatt a fővárosban a legjobb a helyzet, ahol 76,4 százalékának van bizonyítványa, a legkevésbé pedig Nógrád megye büszkélkedhet, ahol mindössze 42,8 százalék, de Szabolcs, Jász-Nagykun-Szolnok és Tolna megyében is 44 százalék alatt marad a számuk. Budapest után Pest megye következik 58 százalékkal. Csongrád megyében 56,4 százalék, Győr-Moson-Sopronban 52,7 százalékról beszélhetünk.

Ezzel együtt kedvező tendenciáról beszélhetünk, hiszen az országban általánosan nő a képzettségi szint, az előző, 2011-es népszámlálási adatokkal összevetve, ahol a lakosság csupán 49 százaléka tudhatta magáénak az érettségit, a tavalyi adatok 6 százalékkal magasabb számot mutatnak. A növekvő számokhoz két tényező is hozzájárul – írja a g7.24.hu, hiszen egyrészt egyre tovább járnak iskolába az emberek, azaz jellemzően elhúzódik a képzési időszak.

„1949-ben a 15 évesnél idősebb népesség 94,5 százalékának volt legfeljebb nyolc általánosa” – jegyzi meg a portál, míg tavaly már csak 26,5 százalék állt ezen a szinten. Másrészt a népességcsökkenés is támogatja a százalékos mutatószámokat, mivel a legidősebb generációkra jellemző a legalacsonyabb iskolai végzettség. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.