Akkora a munkaerőhiány, hogy kórházi osztályokat kell részlegesen lezárni

Negyven ágy nem érhető el egy fővárosi kórház fertőzőosztályán, mert nincs elég dolgozó.

Kuslits Szonja
2017. 12. 19. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érezhetően súlyos gondokat okoz az országban, hogy egyre kevesebb az egészségügyi munkavállaló, a szakdolgozóhiány miatt most lezárták a fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórház infektológiai osztályának egy részét – tudta meg a Magyar Nemzet.

A kórházban a betegeknek szánt, írásbeli tájékoztatás erről nincs, és ottjártunkkor a dolgozók sem akartak bővebb felvilágosítást adni a helyzetről.

Szlávik János infektológus főorvos azonban arról beszélt lapunknak: negyven ágyat zártak most le, mégpedig a karácsonyi szabadságolások miatt. Szerinte ez más kórházakban is így van ilyenkor, ez nem új gyakorlat. Vagyis valószínűleg nem ez az egyetlen olyan intézmény, ahol a fekvőhelyek egy része elérhetetlen. Az év ez időszakában ugyanis többen mennek szabadságra, így nehezebb megoldani a helyettesítést.

A legtöbb ellátóhelyen mára egyre nagyobb problémát jelent a szakemberhiány. A Világgazdaság korábban ezzel kapcsolatban arról írt: 2017 nyarán a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a humánegészségügyi és szociális ellátás területén 7028 állás volt betöltetlen.

Arra a kérdésre, hogy a lezárás alatt hova fordulhatnak a betegek, hiszen Budapest egyik jelentős ellátóhelyéről van szó, Szlávik János úgy válaszolt: ebben az időszakban nem szokott nagyobb járvány kialakulni, az influenza is inkább csak január-február körül indul, ezért nem okoz fennakadást az ágyak lezárása. Így is el tudják látni az összes érkező pácienst. Hasonló eset már korábban is volt a kórházban.

A problémának azonban ez csak tüneti kezelése, nem megoldás. Az ágazati súlyos emberhiányról Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár is nyilatkozott ma. Az M1 csatornán arról beszélt: a humánerőforrás-krízist elsősorban a szakdolgozók hiánya okozza, az egy főre jutó orvosok száma megfelel a nyugat-európai átlagnak. Azért, hogy a krízist valamelyest mérsékeljék, az állam ösztöndíjprogramot indít.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) tájékoztatása szerint az egészségügyi szakképzést nyújtó intézmények nappali tagozatos tanulói havi negyvenezer forintos, rendszeres támogatásban részesülhetnek. A program egyébként több mint négymilliárd forintnyi európai uniós támogatás segítségével valósul meg.

Várhatóan 3200 egészségügyi hivatást választó tanuló kaphat ösztöndíjat, de előfordulhat az is, hogy végül megemelik a keretet. A támogatás feltétele, hogy a szakképesítés megszerzését követően legalább annyi ideig kell a fiataloknak valamely hazai közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál – a szakképesítésének megfelelő munkakörben – dolgozniuk, amennyi ideig az ösztöndíjat kapták. A pályázatokat december 18-ától lehet benyújtani, a jelentkezési határidő pedig január 15-e.

Nemcsak karácsonykor, nyáron is zártak le osztályokat a szabadságolások miatt. Ahogy azt elsőként a Magyar Nemzet írta meg, júniusban a súlyos orvoshiány miatt a Nyírő Gyula Kórház volt kénytelen bezárni a belgyógyászati osztálya felét, az ellátáshoz a Honvédkórháztól kapott segítséget az intézmény. Akkor többen is felmondtak az intézményben, mert már nem bírták a feszített tempót.

Az Állami Egészségügyi Ellátóközpont adatai alapján 2017 első felében 324 orvos és 327 egészségügyi szakdolgozó kérte a külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági bizonyítványt. Ráadásul a szakdolgozók közül már nem csak a harmincöt év alattiak döntenek úgy, hogy külföldön folytatják. Tavaly például a 35–49 évesek közül 311-en igényelték a szükséges dokumentumot. A kieső több száz ember pedig érezhetően súlyos problémákat okoz a hazai ellátásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.