Nem lesz bizniszkérdés a gyógyszergyáraknak a Covid–19-vakcina

Ha jönne a járvány második hulláma, akkor a most szerzett tapasztalatok birtokában már nem védtelenül kell elé állnunk – mondta el Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Magyar Hírlapnak. Véleménye szerint a Covid-19 el fog tűnni, mivel az influenza vírus folyamatos változásával ellentétben a koronavírus nem mutálódik.

Forrás: Magyar Hírlap2020. 06. 23. 11:37
Dr. Merkely Béla szerint egyre többet tudunk a korona-vírusról Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az, hogy a járvány nyáron könnyebben „megállítható”, annak köszönhető, hogy a Covid–19 a többi koronavírushoz hasonlóan szezonális – fejtette ki a Magyar Hírlapnak adott interjúban Merkely Béla. Ugyanakkor a vírus terjedésének meggátolásához önmagában nem elégséges csak a nyár és a meleg, hiszen ilyenkor is tartózkodunk még zárt terekben, ezért továbbra is fontos a védekezés.

Mi egy melegszívű nemzet vagyunk, sokat ölelkezünk, kezet fogunk, rengeteg a testi kontaktusunk – most ezeket egy csöppet vissza kell szorítani és áttérni az „udvarias távolságtartásra”

– mondta el a kardiológus. Hozzátette: ha mindezeket most betartjuk, akkor a reprodukciós mutató lecsökkenhet egy alá – és ha ez bekövetkezik, akkor a betegek száma tovább fog fogyni, a járvány pedig teljesen megszűnik.

A biztató tendenciák ellenére is ébernek kell maradni

Merkely Béla szerint a hatékonyabb védekezésért meg kell találnunk a szuperfertőző személyeket, akik a betegek közel tizedét teszik ki – ők felelősek ugyanis az újonnan fertőzöttek nyolcvan százalékáért. A panaszok, amelyek alapján felismerhető a betegség: láz, köhögés, fej- és végtagfájdalmak, gyengül az ízlelés és szaglás képessége. A rektor szerint lényeges szempont, hogy a magasabb rizikófaktorral bíró lakosságot folyamatosan tesztelni kell. Ide tartoznak akik sokat utaznak vagy külföldről jönnek haza, akik a munkájuk miatt rengeteg emberrel találkoznak, az egészségügyi dolgozók, az idősotthonok lakói és dolgozói, a sportolók – és bárki, aki úgy véli, hogy nála a korábbinál magasabb lett az elmúlt hetekben-hónapokban a kockázat. Merkely Béla elmondta: a május 4-i nyitás, azaz negyvennégy nap alatt 71 350 vizsgálatot végzett a négy egyetem és összesen száznegyvenhat pozitív esetet találtak. Ez biztató ugyan, de jön majd a szeptember, amikorra egyre inkább visszaáll az ország a normális üzemre, továbbá nyitnak az iskolák, s ezek közösen óriási számú kontaktust jelentenek. Elképzelhető tehát, hogy a vírus visszatér – tette hozzá.

Ne féljünk az oltásoktól

A kardiológus szerint az olaszországi járvány nem februárban kezdődött, hanem már decemberben, a vakcinafejlesztés azonban jó helyzetben van. Anglia, Németország és az Egyesült Államok hatalmas anyagi forrásokkal rendelkeznek – az ottani szakemberek tisztán látják, hogy ha a vakcina novemberre elkészül, akkor el lehet kerülni egy második járványt. Merkely Béla optimista, és csatlakozik azokhoz, akik bizakodva tekintenek a novemberi céldátumra. Elmondta, az egészségügyben dolgozókat és a szociális munkásokat mindenképpen javasolt lesz beoltani.

Merkely Béla kizártnak tartja, hogy az ellenszer megtalálója zsarolásra, meggazdagodásra használja azt föl, mivel azok a nagyvállalatok, amelyek jelenleg is gőzerővel dolgoznak a vakcina kutatásán, már most több millió vakcinát ajánlottak föl Európának.

Szerinte ez egy egyszeri történet lesz, mert nem történnek lényeges mutációk a vírusban, az influenza esetében azonban ez nincs így, hiszen ott folytonos a változás. Merkely úgy hiszi, a gyógyszergyáraknak ez nem lesz bizniszkérdés, s ez esetben megelégednek azzal, ha csekély haszonnal visszajön a fejlesztés költsége.

A hazai intézkedések kapcsán a kardiológus elmondta, a kabinet a szakmát meghallgatva jó és felelős, időben is helyes döntéseket hozott. A lakosságot pedig dicséret illeti, mert a társadalom döntő többsége betartotta a – kétségtelenül nehéz – korlátozó intézkedéseket. Az oltásellenes mozgalmakkal kapcsolatban Merkely Béla kifejtette: a kommunikációban kétségkívül van mit fejlődni. Példaként említette, hogy ha egy 65 év fölötti nagyszülőt tekintve a koronavírusnál a halálozási esély húsz százalék fölötti, akkor ehhez képest milyen kockázatot rejt az oltás? A valóság az, hogy elhanyagolhatót még akkor is, ha az oltásellenesek legvadabb – valótlan – mutatóit tekintjük alapnak. Egy kis viszketés, duzzanat, pár napos borzongás mindig jobb opció, mint az idősebb szeretteink halála és a rokonok gyásza – tette hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.