A kivitelezésében a terhességi teszthez hasonló antigén gyorstesztet semmilyen szinten nem szabad összekeverni a PCR-vizsgálattal, sem az úgynevezett antitest gyorsteszttel – jelentette ki a Magyar Nemzet megkeresésére Surján Orsolya. A helyettes országos tiszti főorvos hangsúlyozta: az antigén gyorsteszttel magát az antigént mutatják ki, azaz a kórokozónak azt a részét, amely kivált valamilyen immunreakciót, az antitest gyorstesztek pedig a vírus hatására az immunrendszer által termelt ellenanyagot hivatottak kimutatni.

Álpozitív kizárva
– Ez azért fontos különbség, mert a nagy érzékenységű PCR-vizsgálat során egy minimális mennyiségű genetikai anyagot szaporítunk fel a kimutathatósági értékre, míg az antigén teszteknél jóval nagyobb mennyiségű vírus – és azon belül az antigén (vírusfehérje) jelenléte – szükséges ahhoz, hogy ki lehessen mutatni a fertőzést – húzta alá a szakember. Hozzátette, mivel a megbetegedés mértéke valamilyen szinten összefügg azzal, hogy milyen mennyiségű vírus van felszaporodva a légúti váladékban, ezért
az antigén teszt használatát a középsúlyos és súlyos tüneteket mutató pácienseknél javasolják.
Surján Orsolya kiemelte, hogy vizsgálataik alapján
az antigén teszt 15–30 percen belül eredményt ad, és szinte soha nem produkál álpozitív eredményt.
Mint fogalmazott: ha pozitivitást mutat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valóban COVID-fertőzöttről van szó, azonban a negatív eredmény nem jelenti feltétlenül azt, hogy az illető nem fertőző.
Egyből kórházba
Elmondta azt is, hogy az újonnan bevezetett diagnosztikai eszközből hazánk jelentős készletekkel rendelkezik, alkalmazását pedig azért bízták az Országos Mentőszolgálatra, mert amikor a mentők kimennek egy gyanús esethez és elvégzik a tesztet, akkor, ha az pozitív eredményt ad, az illetőt egyből egy olyan kórházba szállítják, ahol az igazolt koronavírus-betegeket kezelik. – Ezzel nagymértékben csökkenthető az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás, mert
a gyorsteszt által kimutatott pozitivitás esetén nem kell megvárni a PCR-teszt eredményét,
a beteget igazoltan fertőzöttnek tekintjük, így azok az ágyak, amelyeket a gyanús esetek izolációjára használnak, sokkal gyorsabban felszabadíthatók. Egy COVID-gyanús beteget ugyanis nemcsak az igazolt koronavírus-fertőzöttektől, hanem a többi gyanús betegtől is el kell különíteni. És ami a legfontosabb, hogy azonnal megkezdődhet a beteg terápiája – ismertette a gyorsteszt előnyeit a helyettes országos tiszti főorvos.