Kőbányán látványos probléma a Népliget állapota, ahol a rendelkezésre álló zöldterületet nem tudják használni a városlakók. A főváros sem foglalkozik elvárható módon a terület gondozásával, a liget fás-bokros területei pedig a prostitúciós és drogügyletek melegágyai – jelentette ki Weeber Tibor, Kőbánya fideszes alpolgármestere. Hozzátette, hogy a Kis-MÁV-telep lakói is rendszeresen panaszkodnak. Egyébként ott az Iványi Gábor nevéhez köthető Wesley János Általános Iskola és Gimnázium működik, ahol szegregált körülmények között tanulnak azok a problémás gyerekek, akik javarészt a belső kerületek, kisebb részben Kőbánya iskoláiból kiszorultak.
Ferencvárosban az Aszódi úton működő hajléktalanszálló és környéke okoz gondot a lakosságnak – mondta Sajó Ákos (Fidesz), ferencvárosi önkormányzati képviselő. A kerületben a külső-ferencvárosi rész kapja a legnagyobb terhelést. Tavasszal, a jó idő beköszöntével, amikor a szállólakók kirajzanak a közparkokba, a Madaras József parkban és a Gyáli út környékén sem lehet nyugodtan eltölteni az időt, mert az ott tartózkodó hajléktalan emberek nem tartják be a közösségi együttélés szabályait: ott és akkor végzik el a dolgukat, amikor éri őket. A képviselő azt is hozzátette, hogy akiket kitesznek a környékbeli szállókról, a vasúti sínek mellett vernek fel sátrakat, hangoskodásukkal és tivornyázásukkal pedig zavarják az ott élőket. Szavai szerint erre a problémára olyan megoldást kell találni, amely mindenkinek jó. Az önkormányzat – hangsúlyozta – korábban és most is kiáll a hajléktalan emberek érdekeiért, azonban jó lenne figyelembe venni a kerületben élő többi lakos igényeit is.
Weeber Tibor pozitívumként emelte ki a Lélek programot, amely a főváros pár kerületében működik. A program elindítására még 2012-ben biztosított forrásokat a kormányzat.
Ennek keretében két épületet újított fel Kőbányán az önkormányzat. A program célja az volt, hogy a hajléktalanná vált embereket gondozási folyamat keretében rehabilitálják, míg újból önkormányzati lakásbérlővé válhatnak. A kerület az Utcáról Lakásba Egyesülettel (ULE) is régóta együttműködik, ahol a pozitív tapasztalatok mellett azzal is szembesülni kellett, hogy önmagában a lakhatás biztosítása nem oldja meg minden hajléktalan problémáját. Évente két, felújításra szoruló önkormányzati lakást biztosítanak az ULE számára, amelyet az egyesület felújít, majd ők jelölik ki a beköltözőket. A tapasztalatok tanulságosak voltak mind az önkormányzat, mind az egyesület számára, hiszen volt olyan beköltöző, akit az együttműködés hiányában később ki kellett tenni és a helyére új bérlőt javasolni. A program ennek ellenére hatékonyan működik. A tapasztalat azt mutatja, hogy akik együttműködnek a gondozás folyamatában – melynek része a kigyógyítás a káros szenvedélyekből, visszaszoktatás a normális életvitelre, a munkába –, tízből hét esetben sikeresen megmaradnak a bérleti rendszerben.
– Van olyan pár, akik már közel tíz éve élnek a program által biztosított bérlakásban, pedig korábban hajléktalanok voltak a Terebesi erdőben. Az erdőben találkoztam velük, és azonnal feltűnt, milyen rendet és tisztaságot tartottak maguk körül – ismertette Weeber Tibor.
A főváros jelenlegi szociálpolitikája