A kormány számára kiemelt a társadalompolitikai célok megvalósítása, amelyhez átgondolt vagyonpolitikára van szükség. A 2010 óta fennálló kormány az elődeihez képest merőben új vagyonpolitikát folytat: megállította a rablóprivatizációt, megteremtette a felelős vagyongazdálkodás kereteit, átláthatóvá tette a vagyonkezelési viszonyokat és visszaszerezte a stratégiailag fontos vagyonelemeket – jelentette ki Juhász Roland állami vagyongazdálkodásért felelős államtitkár a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) Bérleti Licit Portáljának indulását bejelentő sajtótájékoztatón.
Az államtitkár elmondta: a Bérleti Licit Portál beindulásával az állami vagyon hasznosításának egy újabb formájával, a bérbeadással bővül a vagyonkezelő tevékenysége. Hangsúlyozta: a portál biztosítja a pályázatok nagyobb nyilvánosságát és átláthatóságát, amely a kormány vagyonpolitikáját testesíti meg.
A bérleti rendszer bevezetésével kapcsolatban Juhász Roland elmondta: az MNV Zrt. elindított egy konszolidációs folyamatot annak érdekében, hogy a piaci folyamatokhoz felzárkózó, menedzserszemléletű vezetői kultúrát honosítson meg. – Az észszerű gazdálkodás és a hatékony forrásfelhasználás elvét tartjuk szem előtt, ami azt jelenti, hogy az állam is lehet jó gazda – fogalmazott. Az államtitkár kiemelte: az MNV célja egy olyan letisztult nemzeti vagyonportfólió létrehozása, amely nagymértékben hozzájárul az ország versenyképességéhez. – A 2015 óta működő elektronikus aukciós rendszer működésével porfóliótisztítást hajtottunk végre, amely eddig csak értékesítésre ajánlott ingatlanokat, most pedig kiegészül a bérleti opcióval is – emelte ki. Juhász Roland elmondta: az állam folyamatosan elemzi az ingatlanvagyon összetételét, hogy az mindig a közfeladat-ellátás igényeihez igazodjon. – Amely vagyonelemek nem szolgálják ezen célokat, azoktól észszerű megválni – mondta, majd hozzátette: a 2015 óta működő online aukciós rendszernek köszönhetően az államnak eddig több mint 75 milliárd forint bevétele származott.
Az államtitkár arra is kitért, hogy az állami vagyongazdálkodás biztosítja a társadalmi szükségletek kielégítését is. Az állam rendszeresen segíti az önkormányzatok és az egyházak működését is, illetve segíti közfeladat-ellátásukat. – Idén áprilisban összesen hatmilliárd forint értékben, negyvenhárom települési önkormányzat ingyen jutott hetvennyolc ingatlanhoz, valamint két egyházi jogi személy kapott két ingatlant. Ezt követően egy szeptemberi kormánydöntés értelmében 4,3 milliárd forint összértékben tizenkét megyei és települési önkormányzat kapott tizenhat ingatlant, valamint négy egyházi jogi személy öt ingatlant – fejtette ki.
Lapunk kérdésére válaszolva az államtitkár elmondta: az MNV Zrt.-hez kerülő ingatlanok száma szinte kimeríthetetlen. Amennyiben egy ingatlan örökös nélkül marad, az állam lesz a végső örökös, továbbá az állami feladatok ellátásához is nagy számú ingatlanvagyonra van szükség, amelyeket szintén az MNV Zrt. kezel. Arra is kitért, hogy a maradványvagyon hasznosítására az állam létrehozott egy egyszerűbb szabályozással működő társaságot is, amely 2022. január 1-jétől fog elindulni és tehermentesíti a vagyonkezelőt.