A múlt évben a vírus elleni védekezés miatt senki nem szervezhetett olyan eseményt, amely nagyobb tömeg szerveződését eredményezte volna. Idén nincs ilyen korlátozás, ráadásul vásárolhatunk és használhatunk pirotechnikai eszközöket is, persze a vonatkozó szabályok betartásával.
Ötven tűz is keletkezhet
Mielőtt átvennék, milyen jogi előírásokat kell betartanunk, nézzük, milyen következményekkel járna, ha nem ezt tennék. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság képviseletében Mukics Dániel tűzoltó alezredes úgy tájékoztatta lapunkat,
szilveszteréjjel átlagosan ötven olyan tűzesethez riasztják a tűzoltókat, amelyet tűzijáték okozott. Többnyire kisebb tüzek keletkeznek, de minden évben előfordul két-három nagyobb, akár többmilliós kárt okozó tűz is.
A leggyakrabban fenyők, tuják és szeméttárolók gyulladnak ki, de nem ritka az sem, hogy egy rakéta erkélyen landol vagy egy szoba ablakán berepül, és ott tüzet okoz.
A szakember azt tanácsolja, csak hivatalos árusnál vásároljunk pirotechnikai eszközöket, ezeket semmiképpen ne tároljuk olyan helyen, ahol erős fény vagy sugárzó hő éri, mert ezektől az eszközök beindulhatnak. Veszélyes az is, ha autóban tartjuk, volt már rá példa, hogy az autóban keletkező hő hatására belobbantak a rakéták és a kocsi kiégett.
Alapszabály, hogy tűzijátékot csak szabadtéren használjunk, még társasházi erkélyről ledobni is veszélyes, beeshet egy alsó erkélyre. Erős szélben ne használjunk ilyen eszközt, és nagy felelőtlenség az is, ha ittas állapotban fogunk hozzá.
Az állat támadhat
Azok is tudják, akik nem tartanak kisállatot, hogy a szilveszteri durrogtatás félelmet kelt az állatokban, az állattartók pedig tudjuk milyen az, amikor kedvencük szűkölve bújik az asztal vagy az ágy alá. A helyzet azonban bonyolultabb, ahogy az Orpheus Állatvédő Egyesület tájékoztatott, az utcán lévő megriadt állat az ember ellen is fordulhat. Az óévbúcsúztatókor használt pirotechnikai eszközök durva hang- és fényhatásai a házi kedvenceknek sokkos pánikot okozhatnak. Egy magából kifordult házi kedvenc félelmében akár támadhat, haraphat is, de a leggyakoribb, hogy elszökik, elkóborol. Sok kóborló kutya-macska soha többé nem kerül haza. Egy kis odafigyeléssel megelőzhetők a kellemetlen szituációk. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársa elmondta: