A Századvég kifejti, hogy Fleck Zoltán Márki-Zay Péter közjogi stábjának vezetője, aki korábban kiállt a feles többséggel történő alkotmányozás és a jogállam felfüggesztése mellett, olyan demokráciaellenes álláspontot közölt, amely szerint az Orbán-kormányt a szavazók becsapásával kell leváltani. Az ellenzék tisztességtelen eszközök bevetését tervezi a tiszta választáson való győzelem helyett – teszik hozzá.
Az elemzés felidézi Fleck Zoltán Amiért ők nyernek című, április 6-i cikkét, amelyben a szerző egyetért azzal az érveléssel, hogy „Orbán közelmúltbeli elsöprő győzelmének komoly intézményi okai vannak”, ehhez pedig a választási torzulásokat, az aránytalan rendszert és a médiapluralizmus hiányát hozza példának. A Századvég elemzése azonban kifejti, hogy az EBESZ április 4-én publikált jelentése az egy nappal korábban megtartott választásokon, a megfigyelt szavazókörök döntő többségében, a lezajlott folyamatok valamennyi szakaszát pozitívan értékelte. A riport leszögezi, hogy a választások és a referendum lebonyolítása szakszerű és jól szervezett volt, a jogszabályi környezet pedig megteremtette a demokratikus választások lebonyolításának lehetőségét. Az aránytalan rendszer vád sem állja meg a helyét, a magyar választási rendszer ugyanis vegyes, a 199-ből 93 mandátum arányos (listás) rendszerben kerül kiosztásra, továbbá létezik kompenzációs lista, ami épp az aránytalanságok kiküszöbölését szolgálja – teszi hozzá a Századvég kiemelve, hogy hasonló választási rendszert alkalmaznak Görögországban, Németországban és Olaszországban is.
Hangsúlyozzák, hogy pluralizmus hiánya korántsem valós probléma a magyar médiaviszonyokban, a baloldali hangok hegemóniáját a vélemények sokszínűsége fokozatosan váltotta fel 2010 óta, ma a sajtó Magyarországon szabadabb, a média pedig plurálisabb, mint a nyugat-európai országokban. A médiapluralizmust a hatályos normatív szabályozás is garantálja – jelentik ki.