Dr. Baranyi Tamás Péter stratégiai igazgató elsőként egy anekdotával kezdte. Amikor Horn Gyulát, a Külügyminisztérium akkori államtitkárát a Panoráma című műsorban megkérdezték, hogyan alakultak a Grósz Károly–Nicolae Ceausescu-féle aradi találkozón a tárgyalások, akkor Horn az válaszolta, hogy „jó elvtársias kapcsolatban zajlottak a tárgyalások”. Majd rákérdeztek arra, hogy miben sikerült megállapodni, erre a zavaros tekintetű Horn azt felelte: „Egyetértettünk abban, hogy szomszédunk vagyunk...”
A kolozsvári születésű Barabás T. János Románia-szakértő ezt követően kifejtette:
Ceausescu nyomta rá a bélyeget a 80-as években a román–magyar kétoldalú kapcsolatokra, kidolgozva a nemzeti kommunizmus elméletét, továbbfejlesztve Marx és Lenin tanait.
A román diktátor egyébként Marxszal és Leninnel egyenrangú gondolkodónak tartotta magát – emlékeztet az Origó.
Ceausescu „találmánya” az volt, hogyha a kommunizmusban minden ember egyenlő, akkor a nemzetközi kapcsolatokban az országok is egyenlőek kell hogy legyenek, és Bukarest elutasítja, ha valamelyik külföldi hatalom diktálni akar a román vezetésnek, mivel Románia független állam.
1989 októberében Kelet-Berlinben megünnepelték a kommunista NDK megalapításának 40. évfordulóját. Az ünnepségre hivatalosak voltak a testvéri államok vezetői, így Ceausescu román államfő és Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió Kommunista Pártjának a főtitkára. Gorbacsov ekkor közölte, hogy a szovjetek nem fognak katonai úton beavatkozni Kelet-Európában.
Ceausescu az NDK-ban a magyar és lengyel helyzet miatt aggódott, közös „rendteremtést" javasolt Kelet-Berlinnek, Prágának és Moszkvának, de egyik féltől sem kapott választ.