Az Átlátszónet Alapítvány és az Átlátszó.hu nagyjából 2013 óta része az ellenzéki, balliberális nyilvánosságnak. Öndefiníciójuk szerint ők az igazságosság, a demokrácia és a fenntartható fejlődés érvényesüléséért küzdenek, és az Átlátszónet Alapítvány a közhatalom átláthatóságát és a korrupció elleni fellépést tekinti feladatának. A közpénzek felhasználásával és az alapvető jogok védelmével összefüggő „oknyomozó újságírói tevékenységet”, illetve az ilyen tartalmú művek megjelenését támogatja; továbbá a közérdekű adatok, illetve közérdekből nyilvános adatok megismerésére irányuló igények előterjesztését, a vonatkozó hatósági és bírósági eljárások lefolytatását segíti elő – írja a Tűzfalcsoport.
Az Átlátszó függetlensége, tárgyilagossága azonban erősen megkérdőjelezhető a donorok és a szervezeti-személyi háttér tükrében – tekintve, hogy Soros György és a Nyílt Társadalom Alapítványok emberei befolyásuk alatt tartják a hazai baloldali sajtó túlnyomó részét. Ennek egyik legékesebb példája éppen az Átlátszó, az a portál, amely az egyik legfüggetlenebb oldalnak igyekszik beállítani magát.
Soros és a „Big Pharma” támogató ölelésében
Az Átlátszó.hu Közhasznú Nonprofit Kft. közhasznú célú tevékenységének értékesítési bevétele 2021-ben projektekből származott: belföldről 1,15 millió forint, külföldről 668 ezer forint. 2021-ben a legnagyobb intézményi támogatást az Átlátszónet Alapítvány adta 35 millió forint értékben.
A céget támogató Átlátszó Alapítványt jórészt Soros pénzelte. Az alapítvány egyéb bevétele 2021-ben összesen 44 518 021 forint volt, amely szja egy százalékának felhasználásból (24 046 319 forint), az Open Society Institute támogatásából időarányosan felhasznált részéből (16 038 600 forint), magánszemélyektől kapott adományokból (4 208 102 forint), valamint cégektől kapott támogatásból (225 ezer forint) származott.
Az Átlátszó Alapítvány mögött – annak 2020-as támogatói alapján – a „Big Pharmát”, a nyugati gyógyszergyártó lobbit is ott sejthetjük. Az átlátszósok ugyanis mintegy 5,5 millió forintot kaptak 2020 áprilisától decemberig a Covid–19 média monitoring & álhír monitoring című program részeként az OIP/Zinc Network megnevezésű nemzetközi forrásuktól. A Zinc Network szorosan közös munkában áll számos nemzetközi NGO-val,magánszektorbeli ügyfelekkel, valamint kormányzati hivatalokkal is, így például az USA Nemzetközi Fejlesztési Hivatalával (USAID), az amerikai külügyminisztériummal és védelmi minisztériummal, a brit belügyminisztériummal és védelmi minisztériummal, az Egyesült Királyság Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatalával.