Vállalta a kockázatot
– Ez a tett is szimbolizálja Luther fő üzenetét, a Sola scripturát, vagyis azt, hogy csak a Bibliára hagyatkozzunk – hangsúlyozta Fabiny Tamás. Előtte ugyanis sokáig az egyház magyarázata volt a mérvadó. Luther ezt nem söpörte le teljesen, de azt mondta, hogy mégiscsak a Szentírás alapján kell tájékozódni. A középkori egyházatyák is fontos megállapításokat tettek, de azok nem voltak kinyilatkoztatások: Istennek az egyedüli szava, amelyen keresztül szól, a Biblia üzenete. – De mivel meglátása szerint a betűket lélek tölti meg, a Sola scriptura tanítását kiegészítette azzal: solus Christus, vagyis egyedül Krisztus, akire egyedül figyelnünk kell – tette hozzá a püspök. Luther hozzáállása szerint – hívta fel a figyelmet Fabiny –
nem lehet az Isten elől elbújni. A hétköznapokban is, állandóan Istent kereste, nem csak vasárnaponként. Ki mert állni a nyilvánosság elé, és vállalta a kockázatot, hogy talán ki is végzik.
Nem zárkózott el dogmatikusan a vitától, azt vallotta, hogy legyen disputa, ütköztessük a véleményeket.
Reneszánsz sokoldalúság
Ekkoriban, a XVI. század első felében minden összeállt: terjedt a humanizmus, a könyvnyomtatás, amely a korabeli médiát helyettesítette, ugyanakkor nem sokkal voltunk túl Amerika felfedezésén, amikor is az emberek rájöttek arra, hogy milyen távlatokban gondolkodni, van világ Európán kívül is. Uralkodó volt akkoriban a reneszánsz is: a művészet merészebb ábrázolása, nemcsak a szakrális, hanem a világi témák megragadása jellemezte, a szépség ábrázolása, a természetességgel való kapcsolat – vagyis hogy
az egész teremtett világ Isten ajándéka, testünket, lelkünket, szexualitásunkat Istentől kaptuk. Luther ezt ismerte föl, és a reneszánsz ember sokoldalúságát is megmutatta.
Élete is szimbolizálja, hogy a teljesítményt Isten adja, nem az egyén görcsös tevékenységén múlik, hogy terjed-e az evangélium. Érdemes Luther segítőit kiemelni: Philipp Melanchthont és Lucas Cranachot, a festőt, aki az akkori médiát testesítette meg, valamint Katharina von Borát, Luther feleségét, aki méltó szellemi partnere volt férjének: elolvasta az írásait, és ott volt azokon a híres asztali beszélgetéseken, amelyet abban az épületben tartottak, ahol élt a család: sok vendéget fogadtak, köztük Magyarországról Dévai Bíró Mátyást és Sylvester Jánost, akik később a magyarországi reformáció jeles alakjai lettek, utóbbi készítette el az első teljes, korszerű, magyar Újszövetség-fordítást.
Fabiny Tamás kiemelte azt is:
a katolikus egyház időközben sok mindent megvalósított abból, amit a reformáció szorgalmazott.
Ferenc pápa néhány évvel ezelőtt éppen október 31-én, Lundban, egy közös istentiszteleten hálát adott Luther örökségéért és úgy fogalmazott:
Mindannyian tanulhatunk abból, ahogy Luther a Szentírást követte és kézbe adta, nekünk is törekedni kell arra, hogy a reformáció kincseit őrizni tudjuk.