A tanösvény kijelölt, jelzéssel ellátott tematikus útvonal, ahol a különböző állomásokon információs táblák, illetve kiadványok segítségével ismerhetik meg az érdeklődők az adott terület természeti értékeit és kulturális örökségét. A többnyire nemzeti parkokban, erdőkben, tavak környékén kialakított tanösvények célja, hogy a látogatók önállóan, egy séta vagy kirándulás során ismerjék meg a rendszerint védett természeti terület élővilágát és érdekességeit. Magyarországon több mint háromszáz ilyen tanösvény található, amelyek közül egyre többet alakítanak át interaktívvá, sőt olyanokkal is találkozhatunk, amelyeken már QR-kódok bővítik az információszerzést. Egyes tanösvények látnivalóiról pedig feladatlapok és erdei iskolai tananyag is készült, bővítve ezzel a fiatalok oktatási, nevelési lehetőségeit, de a jó tanösvények a felnőttek számára is információforrásként szolgálhatnak.
Természetes tudásforrások
A természettel való kapcsolat elmélyítése és a védelmére nevelés a tanösvények létrehozásának elsődleges célja – mutattak rá az általunk megkérdezett szakemberek, akik szerint ezek az élő tudásforrások segíthetnek az iskolai tananyag bővítésében vagy akár a turistaforgalom növelésében is. A több mint háromszáz magyarországi tanösvényen a különleges növény- és állatfajokat saját környezetükben, önállóan ismerhetik meg a látogatók, akiket botanikai, geológiai, erdő- vagy vízgazdálkodási információkat tartalmazó táblák igazítanak útba, de manapság léteznek már tudományokra fókuszáló, nemzetiségeket bemutató, sőt virtuális tanösvények is.
A cél a szemléletváltás
A tanösvények élő tudásforrások, a természettel való egységünket erősítő kapcsok
– fogalmazott Nagy Gergő Ferenc, a Nemzetközi Dendrológiai Alapítvány munkatársa. Emlékeztetett: az első, mai megfogalmazásunk szerinti tanösvényt 1925-ben hozták létre az Egyesült Államokban azzal a céllal, hogy felkeltse a figyelmet a természet értékei iránt, és a turisták idegenvezető nélkül is bővíteni tudják ismereteiket.
A botanikus kerteket, növénygyűjteményeket ugyanakkor már a középkortól kezdve valamilyen mesterséges, ember alkotta rendszer szerint építették fel. Nagy Gergő Ferenc a Nemzetközi Dendrológiai Alapítvány tevékenységéről elmondta, hogy Debreczy Zsolt és Rácz István kutatásvezetők az elmúlt évtizedekben feltérképezték a Föld mérsékelt égövének fenyőfajait és azok kísérő, lombhullató, fásszárú növényfajait, amelyek hazakerült, klímaszelektált egyedeinek szaporításával gazdagították a hazai egyetemek, botanikus kertek és kutatóhelyek állományát. A munkatársak emellett segítenek a már létező tanösvények és gyűjtemények helyreállításában, illetve tökéletesítésében is.
Kifejtette: az alapítvány által, a többi között a Folly Arborétumban létrehozott dendrológiai tanösvényen a mediterrán régió, valamint az észak-amerikai félsivatagi flóra fás elemeinek felvonultatásával rendezték el a növényeket. – Az út során a látogatók megismerhetik Kelet- és Nyugat-Amerika, valamint az Eumediterrán és az ázsiai régiók (Japán, Kína) növényvilágának részeit úgy, hogy a vezérfajokkal együtt a kísérő növényzetet is bemutatják – részletezte. Kiemelte: az alapítvány Európában egyedülálló módon rendelkezik a ciprus, boróka és hosszú tűs fenyők gyűjteményével, amelyek kialakításánál arra törekedtek, hogy az eredeti környezetnek megfelelőt teremtsenek, hiszen ez a laikusok számára is egy komplexebb élményt nyújt.
A cél a meg- és felismerés, az újrafelfedezés és a szemléletváltás
– hangsúlyozta, hozzátéve: a Balaton édenkertjének is nevezett arborétumban a gyermekek természetkapcsolatára is nagy hangsúlyt fektetnek, ezért például az egyik öreg cédrusállomány törzsei közé csúszdákat, ügyességi játékokat és átkelőket is építettek, a fák sokszínűségének, egyedi karaktereinek megismerésében pedig táblák segítik a látogatókat.
Együttműködő közösség
A tanösvények célja, hogy az emberek kapcsolatát elmélyítse a környezettel, hogy megismerjék és megszeressék a természetet
– erősítette meg Ádám Attila, a XVI. kerületi önkormányzat főkertésze. A kertvárosban a közelmúltban átadott és Torma Zsófiáról, az első magyar régésznőről elnevezett sétányról elmondta: a Nemzetközi Dendrológai Alapítvány szakemberei, Debreczy Zsolt és Rácz István a növényföldrajzi egységek és a biológiai sokféleség bemutatására törekedtek a tanösvény kialakítása során, figyelembe véve a területen már meglévő növényzetet. A neves kutatókkal együttműködve így négy egységet hoztak létre: a Mediterráneum részre fagytűrő délszaki növények kerültek, egyebek mellett az örökzöld magyaltölgy, a jázmin, a jeneszter, a levendula, az európai ciprus, a cserjés macskahere vagy a szúrós csodabogyó; az Örök tavasznak nevezett szakaszon hosszan virágzó fák és cserjék, valamint télizöldek kaptak helyet; a Carpaticumba a helyszínen élő lucfenyő mellé jegenyefenyő, madárberkenye, aranyeső, alpesi köszméte és törpefenyő került; a Nyugat-Ázsia szakasz alapjául szolgáló meglévő diófa mellé pedig olyan fajokat ültettek, amelyek a dióval élnek egy állományban Nyugat-Ázsiában, úgymint a magyal és a tiszafa – részletezte a főkertész.
Az egyik magánkertben álló szúrós lucfenyő adta azt az ötletet, hogy a közterületre ültessük négy kevéssé ismert változatát, azt szemléltetve, hogy egy faj egyedei között milyen nagy lehet a változatosság
– hívta fel a Torma Zsófia tanösvény különlegességére a figyelmet Ádám Attila, hozzátéve, hogy a tanösvény létrehozásához nagyban hozzájárultak a helyi lakosok és több XVI. kerületi vállalkozó is, akik mind anyagilag, mind pedig önkéntes munkájukkal segítették a kivitelezést.
További Belföld híreink
Madarak, fák és egy tó
A főkertész beszélt a XVI. kerület másik tanösvényéről is, ami a cinkotai Naplás-tónál található, és amit a Magyar Madártani Egyesülettel közösen hoztak létre, ezáltal az odalátogatók rendszeresen részt vehetnek madárgyűrűzésen, miközben megfigyelhetik az ott élő vagy csak átutazó, összesen több mint kétszázféle madárfajt.
A Szilas-patak víztározójaként működő Naplás-tó egyébként Budapest legnagyobb kiterjedésű állóvize, a környezete pedig a Budai Tájvédelmi Körzet után a főváros második legnagyobb, 152 hektáros természetvédelmi területe.
A tó közkedvelt a horgászok körében, a nyolcvan hektáros cinkotai kiserdőben található kilátóból csodálatos panoráma nyílik a városra és a környékre, a tótól északra található fűzláp azonban csak tudományos céllal és engedéllyel látogatható. Összesen több mint négyszáz növényfaj, gazdag rovarvilág, érdekes lepkefajok és természetesen jó néhány hüllő is él a területen. Utóbbiak közül kiemelt figyelmet érdemel a mocsári teknős, amelynek megfigyelését a Naplás-tónál végzi a WWF Magyarország. Az emlősök közül lakik itt mogyorós pele, menyét, hermelin és róka is.
Mezítlábas ösvény
A már Szent László korában is létező Mogyoródot főként az autóversenypályájáról és a csúszdaparkjáról ismerik a látogatók, pedig a Pest megyében található nagyközség természeti látnivalókban is igen gazdag. Egy 2016-os botanikai vizsgálat kimutatta, hogy a zsurló, többféle páfrány, a tavaszi hérics, a pusztai meténg, a budai imola, a bíbor kosbor, a macskahere, a fehér madársisak és az apró nőszirom is azok közé az országosan védett növények közé tartozik, amelyek a mogyoródi tanösvény környezetében élnek.
Ha pedig mindez nem lenne elég, a madárfajok közül itt lakik a 2013-as év madarának választott gyurgyalag is, ami szintén ide csábítja az érdeklődőket, és növelheti a turistaforgalmat.
– A Szent László-kilátót és -kápolnát hat évvel ezelőtt szerettük volna felújítani, ezért megkerestük a Magyar Természetjáró Szövetséget, hogy közösen alakítsunk ki egy olyan tanösvényt, amely Mogyoród természetes földrajzi elhelyezkedésének megfelel – mondta Zachár Zsolt, a Mogyoródi Turisztikai Kft. ügyvezetője.
A kilátó, a településközpontban található faluház, a Szent Mihály római katolikus templom, a Mogyoródi patak és a helyi védett pincesor határozták meg a tanösvény útvonalát, amit szerettek volna kiegészíteni, így jött az ötlet, hogy a Somlyó-hegytől nem messze, a kilátó lábánál hozzanak létre egy természetes energiaállomást, ami egy szélmalomból és egy fedett pihenőhelyből áll, aminek a tetején napelemek vannak – részletezte. Hangsúlyozta: a természetes energiaállomás célja a gyerekek környezeti nevelése a megújuló energiaforrásokkal. Mivel a patak medrét fenyőerdő veszi körül, ezért a mezítlábas ösvényt is ott hozták létre, hogy a környezetet is meg tudják mutatni a látogatóknak – tette hozzá.
A mezítlábas ösvény kialakításánál is az volt a célunk, hogy országos viszonylatban valami újdonságot hozzunk létre, ezért 14 természetes anyagból – mint például a kis méretű tégla, az agyag, a homok, a faapríték, különféle kavicsok, a farönk vagy a fenyőtoboz – készült burkolatokkal fedtük le
– emelte ki az ügyvezető, emlékeztetve, hogy a 150 méteres mogyoródi mezítlábas ösvény országos viszonylatban a leghosszabbak közé tartozik. – A kilátónál öt tájékoztató táblán mutatjuk be a tájat, illetve az ottani védett növényeket, az állatokat és a mezőgazdaságot, a természetes energiaállomásnál pedig húsz tábla tájékoztat a megújuló energiaforrásokról, azok felhasználási lehetőségeiről és a jövőbeni célokról – fogalmazott Zachár Zsolt, hozzátéve, hogy a tanösvény mentén összesen 77 növénymeghatározó táblát is telepítettek, amelyeken magyar és latin nyelven is olvashatók az információk. A táblákat a várható rossz időjárás miatt már beszedték, de tavasszal újra kihelyezik, ezzel is óvva a környezetet.
Tudományos, nemzetiségi és virtuális
Érdekesség, hogy a természeti értékeket bemutatók mellett manapság már léteznek virtuális tanösvények is, sőt az Eötvös Loránd Tudományegyetem egy, a fizika és a kapcsolódó tudományágairól szóló tanösvényt is létrehozott, ahol a középiskolások a többi között az optika, az atomfizika, a meteorológia, a csillagászat vagy a kozmikus sugárzásokkal kapcsolatos kísérletekben is részt vehetnek.
Mindezeken felül léteznek olyan nemzetiségi tanösvények is, mint ami a helyi svábok kultúráját mutatja be például Pilisszentivánon vagy Sombereken.
Borítókép: a mogyoródi tanösvény (Fotó: Kurucz Árpád)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezMagyarországnak joga van kimaradni a migránsok befogadásából
Nyugaton fokozódik az erőszak és ezt szeretné Brüsszel hazánkban is elérni.
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Nem tudta tovább kerülni a válaszadást, mégis szóba állt egy újságíróval.
Orbán Viktor is beszállt a tolnai időközi kampányba: „Sok sikert, Krisztina!”
„Csibi Krisztina a jelöltünk a Tolna vármegyei időközi választáson. Nagy űrt kell majd betöltenie Potápi Árpád körzetében” – írta a miniszterelnök.
Magyar Péter annyira magabiztos, hogy már csak hátsó ajtókon mer közlekedni
A baloldali politikus sem az újságírókkal, sem az ellene tüntető tömeggel nem mer találkozni.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Mi jelöljük ki a helyünket a világban! - videó
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
"Döntöttem" - Életreszóló döntést hozott Epres Panni, rengetegen támogatják benne
Oroszország figyelmét is felkeltette: Magyarország légvédelmi rendszereket telepít az ukrán határhoz
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Két országban is rettegnek: Magyarország területeket vesz el tőlük a háború után
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az újpestiek máris odaszúrtak a Fradinak az NB I legnagyobb rangadója előtt
Százhét macskája volt a budapesti nőnek, videó készült arról, hogy milyen körülmények között tartotta őket
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezMagyarországnak joga van kimaradni a migránsok befogadásából
Nyugaton fokozódik az erőszak és ezt szeretné Brüsszel hazánkban is elérni.
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Nem tudta tovább kerülni a válaszadást, mégis szóba állt egy újságíróval.
Orbán Viktor is beszállt a tolnai időközi kampányba: „Sok sikert, Krisztina!”
„Csibi Krisztina a jelöltünk a Tolna vármegyei időközi választáson. Nagy űrt kell majd betöltenie Potápi Árpád körzetében” – írta a miniszterelnök.
Magyar Péter annyira magabiztos, hogy már csak hátsó ajtókon mer közlekedni
A baloldali politikus sem az újságírókkal, sem az ellene tüntető tömeggel nem mer találkozni.