Ennél nagyobb hazugsággal még soha nem találkoztam, hogy az állatkertre vagy annak korábbi vezetőjére, Persányi Miklósra, az állatkert egykori főigazgatójára rá lett erőltetve a biodóm
– reagált a fővárosi vezetés kijelentéseire Tarlós István korábbi főpolgármester.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes pár nappal ezelőtt az InfoRádiónak úgy fogalmazott: ha nem ad pénzt a kormány a fővárosnak az állatkerti biodóm befejezésére, a Városháza átadja a létesítmény kulcsait a kabinetnek, kezdjenek vele, amit akarnak. Mint mondta, a főváros vizsgálja annak lehetőségét, hogy januártól magára hagyja a szerinte kormányzati beruházásnak számító építményt.
Közölte: a főváros nem kíván a fejlesztésbe forrást beleadni, épp elég, hogy az épület őrzésére, a fűtésére költenie kell. Budapest már tavasszal jelezte, hogy átadná a projektet a telekkel együtt az államnak, mert a fővárosnak nincs pénze a befejezésére, amelynek a költségét 15-20 milliárdra becsülték. Erő Zoltán, Budapest főépítésze pedig úgy fogalmazott egy interjúban, hogy Persányi Miklósra ráerőltették a projektet.
Lapunk megkeresésére Tarlós István emlékeztetett: Persányi Miklós már a kezdet kezdetén külön kérte, hogy saját maga bonyolíthassa le a biodóm megépítését, ezt mindenáron meg akarta csinálni, „állandóan agitált, és ódákat zengett” a projektről.
A biodóm lebonyolítását az ajánlatkéréstől a szerződéskötésen át, a tervezéstől a kivitelezésig és a számlák rendezéséig az állatkert mint ötletgazda saját kérésére vállalta, és senki sem erőltette rá
– hangsúlyozta Tarlós István. Hozzátette: az állatkert a Fővárosi Közgyűlés által tárgyalt, jóváhagyott és aláírt megállapodásban részletesen taglalva kapta meg a teljes feladatot, jogokkal, kötelezettségekkel, felelősséggel, a kifizetések szabályosságát pedig az Enviroduna rendszeresen ellenőrizte. Szerinte Persányi egyszerűen túlméretezte a projektjét.
Tarlós István kiemelte: Persányi Miklós négy évig a Gyurcsány-kormány minisztere volt, ezért nehéz azt mondani, hogy járatlan vagy teljesen gyakorlatlan lenne a beruházások terén. Megemlítette, hogy Persányi 2019 júniusában még aláírásával erősítette meg az önálló közbeszerzésükből származó, az állítólagos húszmilliárd nélküli, 43 milliárdos 2017-es bekerülési költséget.
Persányi 2019 nyarán minden részletezés nélkül terjesztett be egy további húszmilliárdos többletigényt a Közfejlesztések Tanácsa elé, ami tárgyalhatatlan volt
– hangsúlyozta Tarlós István. Kiemelte, hogy a beruházásra ott volt még hatmilliárd forint maradék. Emellett a kormány felajánlotta a Hermina-garázs forrását is, ami hétmilliárd forint volt. Ha a Lánchíd felújításával nem állnak le másfél évre, akkor Tarlós szerint ott is megmaradt volna ötmilliárd. Ez együtt 18 milliárd forint. – Azóta eltelt három év, és egy szó sem esik arról, hogy a főváros mennyit fordított abból a hat plusz hét, azaz 13 milliárd forintból, ami 2019-ben erre még rendelkezésre állt – emelte ki Tarlós István.
Hangsúlyozta: – Ne felejtsük el azt sem, hogy mi kétszázmilliárdot hagytunk a kasszában, valamint azt sem, hogy 2019-ben az új városvezetés mindennel leáll: Lánchíd, Blaha Lujza tér felújítása, biodóm. Utóbbinál nem őrizni kellett volna és fűteni az épületet. A volt főpolgármester szerint egyébként 2021-re rég elkészülhetett volna a biodóm, és teljesen érthetetlen, ami ebben az ügyben történik.