Aggasztó adatokat közöl a gyermekek mentális állapotáról egy magyar jelentés

A Covid–19-világjárvány és az orosz–ukrán háború tovább rontotta az egyébként is sokkoló epidemiológiai adatokat.

Forrás: mta.hu2023. 04. 18. 16:37
Little,Kids,Schoolchildren,Pupils,Students,Running,Hurrying,To,The,School
gyermekvédelem
2040833939 Forrás: shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte fokozódnak a gyermekkori mentális, pszichés rendellenességek. A negatív tendencia a koronavírus-járvány és az orosz–ukrán háború hatására tovább romlott – hívta fel a figyelmet az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) honlapján olvasható jelentésében Pászthy Bea. Az MTA Elnöki Bizottság az Egészségért szervezésében tartott szakmai rendezvény alapján készített összefoglalóban a Semmelweis Egyetem I. Gyermekgyógyászati Klinikájának docense kiemelte: a legutóbbi, 2021-es UNICEF-jelentés – összhangban más nagy nemzetközi epidemiológiai vizsgálatokkal – megállapítja, hogy a fogyasztói társadalmakban a gyermek- és serdülőkorúak 25-30 százaléka küzd érzelmi vagy viselkedési problémákkal, és hétből egy gyermeknek diagnosztizált mentális betegsége van.

 Magyar adatok szerint – folytatta – a 14 év alatti korcsoportban az egészséges életévveszteség második leggyakoribb okát a mentális betegségek és viselkedészavarok adják. A serdülők mentális betegségeinek negyven százaléka köthető szorongásos zavarokhoz, depresszióhoz, a 12–18 éves korosztály 10-13 százaléka szenved depresszióban, mely a leggyakoribb betegségek egyike.

Emellett pedig leginkább a szorongásos betegségek, a táplálkozási magatartás zavarai, a pszichoszomatikus zavarok, viselkedészavarok, az agresszió, a számítógép-függőség, a drog- és alkoholhasználat, az iskolai teljesítményzavarok veszélyeztetik a kiskorúakat – részletezte a szakember.

Kitért arra is, miszerint

a súlyos mentális zavarok – beleértve a szenvedélybetegségeket is – az átlagoshoz képest 5–15 évvel csökkentik a betegek várható élettartamát.

E betegek magasabb halandósága mögött az öngyilkosságon és baleseteken túl a kardiovaszkuláris és májbetegségek, az elhízás és szövődményei, valamint a diabétesz állnak vezető helyeken. Mint írta, a kezeletlen pszichiátriai betegeknél az átlagpopulációhoz mérve jelentősen gyakoribb a kóros szerhasználat. A depresszió és a szorongás ugyanis fokozzák az öngyilkosság, a dohányzás, a kóros alkoholfogyasztás és a stressztáplálkozás gyakoriságát is. Hozzátette: az öngyilkosság a 15–29 évesek korcsoportjában a második vezető halálok Európában és Magyarországon is. 

Pászthy Bea ugyanakkor rámutatott:

 a hatékony gyermekpszichiátriai ellátórendszer a felnőtt pszichiátriai betegségek kialakulásának legjobb prevenciója. Mindez azért is jelentős, mivel a felnőttkori pszichiátriai betegségek 75 százaléka a 25. életév előtt kezdődik, a betegek több mint felénél a tünetek már a 16. életév előtt megjelennek.

 Ezért különösen fontos a gyermekpszichiátriai betegségek korai szűrése, felismerése, hatékony terápiája. Semmelweis Egyetem docense végül kiemelte: a társadalom befektetése a gyermekek egészségébe a legbiztosabb befektetés a jövőbe. A gyermekek testi és lelki egészsége tehát a nemzet jövőképességének záloga, a legfontosabb nemzetstratégiai kérdés – mutatott rá.

Borítókép. Illusztráció (Fotó forrása: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.