Élmény okoskönyvekből tanulni

Többletet adnak a tanulási élményhez az Oktatási Hivatal által fejlesztett okostankönyvek – mondta lapunknak Sipos Imre, a hivatal elnökhelyettese. Hozzátette: a köznevelési portálon ingyenesen elérhető okostananyag igazodik a különböző korosztályokhoz, és a tanulási nehézséggel küszködőknek is személyre szabott segítséget tud nyújtani.

2023. 04. 21. 8:30
20211021 Zalaegerzeg Megújultak az elsősök termei a Zalaegerszegi Öveges József Általános Iskolában - Iskolai digitális táblák átadására került sor. Fotó: Katona Tibor KT Zalai Hírlap Fotó: Katona Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon sok kép- és videóanyagot, illetve okosfeladatot tartalmaznak az okostankönyvek, amelyek nagyobb lehetőséget adnak az ismeretszerzéshez a papíralapú tankönyveknél – nyilatkozta lapunknak Sipos Imre, az Oktatási Hivatal tartalomfejlesztési és tankönyvkiadási elnökhelyettese. 

Az okostankönyvek az 5–12. évfolyamos tanulóknak szólnak, és részletesebbek, mint a hagyományos könyvek – vélekedett az elnökhelyettes. Mint tájékoztatott, okoskönyvek minden egyes közismereti tantárgyhoz készültek a nyolc évfolyamon, de az alsó tagozatos tanulóknak is alkottak digitális tananyagokat, amelyek az első két évfolyamnak rögzített tanórai videófelvételek. 

Ezeken a pedagógusok segítik a gyerekeket, továbbá kedves animációk is társulnak hozzájuk – mondta.

Tudatta, a harmadik és a negyedik évfolyamnak külön gyűjteményeket készítettek, amelyek több tantárgy átfogó tananyagait ölelik fel. 

Ezek az anyagok a Nemzeti Köznevelési Portálon találhatók, ami még számos egyéb szolgáltatást is nyújt: rengeteg film, rajzfilm, valamint a történelem tantárgyhoz köthető rövidfilm tekinthető meg a felületen. 

Ezeken kívül neves színművészek szavalnak verseket, amik az adott tankönyvek tartalmához kapcsolódnak. A portálra feltöltött példatár több mint harmincezer önálló feladatot tartalmaz, ezért a készítők úgy gondolták, hogy a pedagógusoknak és a diákoknak is nagyon jól használható felületet hoztak létre, kiemelkedő színvonalú szolgáltatásokkal a papíralapú könyvek mellett – részletezte Sipos Imre.

Kiemelte, hogy folyamatosan népszerűsítik a pedagógusok körében a köznevelési portált és annak szolgáltatásait, az Oktatási Hivatal pedagógiai oktatási központjai rendszeresen szerveznek pedagógiai szakmai napokat, ahol tájékoztató előadásokat tartanak. – A pedagógusok az elsődleges partnereink ebből a szempontból, hogy ők segítsenek a diákoknak a portál használatában – hívta fel a figyelmet. Megjegyezte, a tanulók leginkább a virtuális térben élnek, az viszont motivációra szorul, hogy ott hasznos tartalmakat nézzenek és az okostankönyveket használják. – Ezt azzal próbáljuk elérni, hogy érdekessé és színessé tesszük a tananyagokat – mondta. 

Hangsúlyozta: a tanárok rendkívül pozitívan fogadták az okoskönyveket, és azt tapasztalták, hogy akik megismerik ezeket az eszközöket, jó véleménnyel vannak róluk, és szívesen használják azokat. 

Hozzátette, próbálnak minél több iskolába eljutni, hogy az új technológiától még ódzkodó kollégákat akár személyesen győzzék meg annak előnyeiről, de online platformokon is gyakran tartanak tájékoztatókat. Kitért arra is, hogy a tanárokat be kell vezetni a portál rejtelmeibe, ami egyébként egy nagyon egyszerű, felhasználóbarát felület, mert például tanulócsoportokat is lehet képezni rajta, de a pedagógus maga is fejleszthet tananyagokat. Inkább az az érdekes, amikor a portál egy magasabb szintű felhasználása történik, erről tartanak komolyabb továbbképzéseket a pedagógusoknak – világított rá az elnökhelyettes.

Sipos Imre szerint a tananyagokról elmondható, hogy tudnak differenciálni, különböző nehézségű feladatokat találhatnak rajta az érdeklődők, akik azonnali visszajelzést kapnak. 

A portál bármilyen okoseszközön használható, azaz a tanuló az okostelefonján méretre szabva tudja elérni – ismertette. 

A hátrányos helyzetű diákok is igénybe tudják venni a szolgáltatást, mert az ingyenes. Az elnökhelyettes fontosnak nevezte, hogy gondoltak a sajátos nevelési igényű tanulókra is, és rájuk szabva, évfolyamonként szelektálva találhatók meg az okostankönyvek a felületen. A pedagógusok nagy örömmel veszik ezt a segítséget – zárta gondolatait.

Borítókép: A példatár több mint harmincezer önálló feladatot tartalmaz (Fotó: Zalai Hírlap/Katona Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.