Mostantól elérhető minden érintett egyetem számára az az ötmilliárd forintos keret, amelyet a kormány biztosít előlegként a Horizont-kutatásokra
– közölte Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár csütörtökön Budapesten azt követően, hogy egyeztetést folytatott a Horizont-programokban érintett kutatókkal.
Tavaly év végén brüsszeli diszkriminatív döntések alapján olyan vádak érték a magyar felsőoktatás és kutatás rendszerét, amelyek nem igazak
− emlékeztetett az államtitkár, hozzátéve, hogy jelenleg is folyamatban vannak a tárgyalások az Európai Bizottsággal.
Hankó Balázs kiemelte: a magyar kormány kiáll a magyar kutatók és a magyar hallgatók mellett, ezért mától elérhető az az ötmilliárd forintos támogatás, amely a Horizont-programok mellett minden más közvetlen európai uniós kutatási finanszírozásra is rendelkezésére áll a magyar kutatóknak. Tájékoztatása szerint a kormány támogatásával így kilenc magyar egyetem 12 pályázata esetében nyílik meg a lehetőség arra, hogy társult tagként részt vegyen a Horizont Európa keretprogram kutatási együttműködéseiben és végezzen olyan nemzetközi kutatásokat, amelyek a társadalom és a gazdaság javát szolgálják.
Kiemelte:
a kormány azonnali segítségére azért van szükség, mert anélkül az érintett egyetemek nem tudnának a projektekben maradni, ugyanis májusban több kötelezettségvállalást érintő határidő is lejár.
Mint hozzátette, a források gyors biztosítása mellett abban is megegyeztek, hogy olyan támogató nyilatkozatot is kapnak az egyetemek, amelyeket a konzorciumokban résztvevő európai partnereknek és egyetemeknek tudnak majd bemutatni.
Kasza Gyula, az Állatorvostudományi Egyetem docense a sajtótájékoztatón elmondta, hogy évtizedes kutatási együttműködéseket érintett hátrányosan a brüsszeli döntés, és ezeket nagyon nehéz lenne újra felépíteniük.
Mint hangsúlyozta, elemi érdekük, hogy ez a megállapodás minél hamarabb megtörténjen, ugyanakkor addig is ez egy jelentős segítség, hogy folytatni tudják a pályázataikat. „Itt graduális hallgatók, doktorandusz hallgatók és posztgraduális kutatók sorsáról is szó van, ők itt Magyarországon szeretnének nemzetközi minőségű kutatásokat végezni. Ezekhez pedig nagyon fontos, hogy részesei tudjunk maradni ennek a nemzetközi kutatási hálózatnak”− hangsúlyozta a docens, hozzátéve, hogy bíznak a gyors megállapodásban, de addig is élni fognak a most bejelentett lehetőségekkel. Az egyeztetésen az Óbudai Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Semmelweis Egyetem kutatói vettek részt.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Bach Máté/ Magyar Nemzet)