Laborvizsgálat: itt a magyarázat a várakozási idő megnövekedésére

A „laborforgalom” járvány előtti szintre történő visszatérése, valamint a háziorvosi praxisok finanszírozásában megjelent, laborvizsgálathoz kötött indikátorok eredményezhetik a várakozási idő meghosszabbodását – derült ki a Medicina2000 Magyar Járóbeteg-szakellátási Szövetség lapunkhoz eljuttatott felméréséből.

2023. 04. 14. 11:43
Pécs, 2023. február 7. Egy kutató kesztyût húz a PTE Szentágothai János Kutatóközpontjában 2023. február 7-én. A koronavírus, továbbá a késõbbiekben más kórokozók által kiváltott antitestes és sejtes immunválasz mérésére szolgáló eszközt és eljárást fejlesztettek ki a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a RoLink Biotechnology Kft. kutatói. MTI/Ruprech Judit Fotó: Ruprech Judit
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi hetek folyamán a sajtóban több hír jelent meg a szakrendelői laborelőjegyzési idők megnyúlásáról, ezért a Medicina2000 rövid felmérést végzett tagjai körében. A 31 szakrendelő által beküldött adatok szerint megnövekvő előjegyzési időről a válaszadók 75 százaléka számolt be. A várakozási idő a rendelők több mint felében két-háromszorosára nőtt, sőt van olyan intézmény is, ahol az eddigi egyhetes várakozás öt-hat hétre ugrott. 

A növekedésben szerepet játszhatott, hogy 2023 első hónapjaiban a laboresetszám már hasonló nagyságrendű volt a 2020-as év, azaz a koronavírus-járvány előtti időszak esetszámával, illetve ahogy a kórházak emelik a műtéti kapacitásukat, a műtéti beavatkozás előtt szükséges (preoperatív) laborvizsgálatok száma is emelkedett. Mindazonáltal az intézményvezetők szerint a növekedés egyértelmű, fő oka, hogy a háziorvosok több laborvizsgálatot kérnek az eddigieknél, és emögött a háziorvos munkáját értékelő indikátorrendszer változása áll. 

2023 februárjától ugyanis a háziorvosok finanszírozásában hangsúlyos elemként jelenik meg az, hogy hogyan követik a gondozásra szoruló betegeiket, amit döntő részben laborvizsgálatok segítségével tehetnek meg. Kiderült az is, hogy a szakrendelőkben elvégzett laborvizsgálatok nagyobb részét, akár 70 százalékát nem az adott rendelőintézet szakorvosai, hanem az ellátási területhez tartozó háziorvosok kérték már eddig is.

A Medicina2000 felmérése szerint a szakrendelők többféle módon próbálják kezelni a helyzetet: többen jelezték, hogy továbbra is tartani fogják az előjegyzéses rendszert a normál ellátásokhoz, azonban a sürgős ellátásokat soron kívül fogadják, a napi keret fölött. Ezzel párhuzamosan viszont lesz, ahol nem fogadnak területen kívüli beteget. Ahol erre van lehetőség, pluszmunkaerőt vontak be, így növelve a kapacitásokat. Több intézetvezető is megjegyezte, hogy 

a várólista növelése (napi kvóta bevezetése) átmeneti megoldás lehet, de nagy lakossági ellenállást és elégedetlenséget vált ki. Emellett számos helyről jelezték, hogy a tulajdonos önkormányzat támogatását kérték, továbbá igyekeznek felhívni a háziorvosok figyelmét arra, hogy ne teljes laborvizsgálati paneleket kérjenek, hanem csak a valóban fontos vizsgálatokat igényeljék meg.

Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/Ruprech Judit)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.