Az utóbbi hetek folyamán a sajtóban több hír jelent meg a szakrendelői laborelőjegyzési idők megnyúlásáról, ezért a Medicina2000 rövid felmérést végzett tagjai körében. A 31 szakrendelő által beküldött adatok szerint megnövekvő előjegyzési időről a válaszadók 75 százaléka számolt be. A várakozási idő a rendelők több mint felében két-háromszorosára nőtt, sőt van olyan intézmény is, ahol az eddigi egyhetes várakozás öt-hat hétre ugrott.
A növekedésben szerepet játszhatott, hogy 2023 első hónapjaiban a laboresetszám már hasonló nagyságrendű volt a 2020-as év, azaz a koronavírus-járvány előtti időszak esetszámával, illetve ahogy a kórházak emelik a műtéti kapacitásukat, a műtéti beavatkozás előtt szükséges (preoperatív) laborvizsgálatok száma is emelkedett. Mindazonáltal az intézményvezetők szerint a növekedés egyértelmű, fő oka, hogy a háziorvosok több laborvizsgálatot kérnek az eddigieknél, és emögött a háziorvos munkáját értékelő indikátorrendszer változása áll.
2023 februárjától ugyanis a háziorvosok finanszírozásában hangsúlyos elemként jelenik meg az, hogy hogyan követik a gondozásra szoruló betegeiket, amit döntő részben laborvizsgálatok segítségével tehetnek meg. Kiderült az is, hogy a szakrendelőkben elvégzett laborvizsgálatok nagyobb részét, akár 70 százalékát nem az adott rendelőintézet szakorvosai, hanem az ellátási területhez tartozó háziorvosok kérték már eddig is.