Még soha nem volt ilyen részletes és hosszú az egyeztetés folyamata, még soha nem volt ennyi idő az álláspontunk kifejtésére – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke a köznevelésben foglalkoztatottak jogállásáról szóló törvénnyel kapcsolatos tárgyalásokról. Felidézte: március elején kezdődtek az egyeztetések a kormány és az érintett felek között, azóta nyolc-kilenc alkalommal tudták a törvénytervezetről elmondani a véleményüket. Mint mondta, az egyeztetés úgy zajlott, hogy egy minisztériumból kibocsátott tervezetről az NPK minden egyes területi szerve véleményt küldött, és ezeket képviselték az egyeztetéseken. Hozzátette: miután végigmentek az egész törvénytervezeten, a következő találkozón az államtitkár és a helyettes államtitkár elmondták, hogy mit tudnak a szervezetek javaslataiból a tervezetbe építeni, mely kérdések maradtak vitásak és melyeket hagyták meg az előzetes kormányzati javaslatban foglaltak szerint.
Az NPK elnöke azt nevezte a legfontosabbnak, hogy a pedagógusok átlagbérének 2025-re el kell érnie a diplomás átlagbérek nyolcvan százalékát. Ameddig különbség van a pedagógusbérek és a diplomás átlagbérek között, addig meg kell tartani minden olyan kedvezményt, ami a közalkalmazottaknak a közfeladatok ellátása miatt fontos
– hangsúlyozta. Kijelentette: nem tudják elképzelni azt, hogy az eddigi közalkalmazotti jogszabályokból eredő előnyök elvesszenek, mert így a jogszabály biztosan nem lenne alkalmas arra, hogy növelje a pedagóguspályára jelentkezők számát, illetve megtartsa a már ott dolgozókat.
Úgy fogalmazott: abból indultak ki, hogy nem lehet kevesebb a pedagógusokra vonatkozó kedvezmény. Példaként említette a közalkalmazottak hűségét kifejező jubileumi jutalmat, a felmentési idő szabályait, az életpályamodellt és a pedagógusok szabadságait.
Hangsúlyozta: a jubileumi jutalomnál továbbra is a jogállás fog számítani, a felmentési időnél a tanári pályán eltöltött idő, a szabadságolásnál pedig az eddigi szabadság és pótszabadság 46 napról ötven napra fog emelkedni.
Szerinte rendeződtek a legtöbb pedagógust életszerűen érintő vitás kérdések. Hozzátette: meg kell még állapodni a kötelező tanítással lekötött órák számának kérdésében, valamint abban is, hogy legyen biztosíték a fizetések három-négy évenkénti emelésére.